Evropská komise začala vyšetřovat Samsung kvůli patentům

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Evropská komise dnes (31. ledna) odstartovala oficiální vyšetřování jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics, jehož výrobky (např. smartphony nebo tablety) se těší v České republice velké oblibě. Společnost čelí podezření, že porušila pravidla hospodářské soutěže v EU tím, že neumožnila konkurenčním společnostem využívat patenty pro jejich mobilní telefony.

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se do hledáčku Evropského institutu pro normalizaci v telekomunikacích (ETSI) dostala kvůli podezření, že údajně protiprávně bránila konkurenčním výrobcům mobilních telefonů ve využívání důležitých patentů na standardizované technologie pro tyto přístroje.

Podle Evropské komise se k poskytování licencí na své patenty Samsung zavázal již v roce 1998.

Brusel ve své dnešní tiskové zprávě také upozornil na to, že Samsung navíc v loňském roce odstartoval několik právních sporů vůči konkurenci v několika členských zemích Unie, které obvinil z porušení patentového práva. 

Samsung vs. Apple 

Pro jihokorejského giganta je to další rána. Včera totiž zemský soud v německém Düsseldorfu potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance z loňského podzimu o tom, že Samsung nesmí v Německu prodávat oblíbené tablety Galaxy 10.1 i jeho menší verze.  

O zákaz usilovala americká společnost Apple, podle níž tablet Samsung kopíruje její produkt iPad. Spor má své kořeny už v dubnu 2011, kdy se Apple o to samé pokusil ve Spojených státech. 

Od té doby je právní bitva vedena i v dalších zemích, například v Austrálii, Koreji, Japonsku nebo v některých evropských státech (EurActiv 25.8.2011). 

Vedle Applu patří k hlavním konkurentům Samsungu i finská Nokia, kanadská Research in Motion, výrobce chytrého telefonu Blackberry, nebo výrobci telefonů s operačním systémem Android od Googlu.