Evropská komise včera udělila druhou nejvyšší pokutu ve své historii

Jedná se o pokutu za kaučukový kartel. Mezi pěti potrestanými je také český Kaučuk Kralupy společnosti Unipetrol.

Mezi dalšími pokutovanými firmami je americká společnost Dow Chemical, britská Shell, italská Eni a polský Trade-Stomil. I když se na kartelu podílel i německý Bayer, nebude muset nic platit, protože to byl on, kdo na ilegální dohodu mezi společnostmi upozornil.

Evropská komise se zaměřila na boj proti kartelům minulý rok. V červnu 2005 zřídila speciální šedesáti-člennou skupinu Ředitelství F, zařazenou pod Generální ředitelství pro soutěž, která se zaměřuje pouze na odhalování a trestání kartelů. Komisařka pro konkurenci Neelie Kroes řekla: „Kartely míří přímo do srdce zdravé ekonomické aktivity. Podkopávají soutěž, zvyšují ceny pro spotřebitele a omezují možnost výběru, kvalitu a inovace u evropských společností.“

Kartel údajně probíhal mezi lety 1996 a 2002 a měl se týkat syntetického kaučuku používaného k výrobě pneumatik. Vzhledem k tomu, o jak velký trh se jedná, dosahuje pokuta výše 519 milionů euro a stala se tak druhou nejvyšší pokutou udělenou Evropskou komisí za kartel. Vyšší pokutu dostali evropští a japonští výrobci vitaminových preparátů v roce 2001, činila 790,5 milionu eur.

Nejvyšší část sumy za kaučukový kartel zaplatí italská firma Eni, jedná se o více než polovinu celé částky, 272 milionů euro. Se 160-ti miliony euro skončila britská Shell a 65 milionů euro bude platit americká společnost Dow Chemical. Nejméně zaplatí polský Trade-Stomil. Ten bude platit 3,8 milionu eur. 

Unipetrol byl potrestán sumou 17,5 milionu eur, což v přepočtu představuje téměř půl miliardy korun. Kaučuk Kralupy však s pokutou striktně nesouhlasí, jeho mluvčí René Keller prohlásil: „S komisí jsme spolupracovali a v podnikání postupovali tak, abychom splnili všechna pravidla hospodářské soutěže. Částka je ohromující, s velkou pravděpodobností se odvoláme.“

Evropská komise není orgánem poslední instance, rozhodnutí bude muset potvrdit ještě Evropský soudní dvůr.