EU chce být chytřejší a rychlejší než kyberpachatelé

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles

Kyberkriminalita nezná hranice států, a proto je proti ní potřeba bojovat společně, domnívá se Evropská komise. Svou činnost proto startuje Evropské centrum pro boj proti kriminalitě. To má být jednak střediskem pro odbornou pomoc členským státům, jednak má zajišťovat společné kroky proti internetovým zločinům.

Internetové prostředí řada lidí stále nepovažuje za bezpečné. Obětí nějakého druhu kyberkriminality se podle odhadů na celém světě stane každý den asi jeden milion lidí. V oběhu je podle společnosti McAfee na světě každý den 150.000 počítačových virů a zasaženo je denně 148.000 počítačů.  

Podle studie této společnosti pachatelé kyberkriminality vydělají každoročně 750 miliard eur. Další výrobce bezpečnostního softwaru, společnost Symantec, odhaduje, že každoročně přijdou poškození následkem trestné činnosti na internetu na celém světě o 290 miliard eur.

V kyberkriminalitě přitom nejde pouze o internetové podvody nebo útoky na elektronické bankovnictví, ale také o sexuální zneužívání dětí nebo zločiny, které zasahují infrastrukturu a informační systémy.

„Pachatelé tohoto typu trestné činnosti jsou velmi chytří a rychle si osvojují nové technologie, aby je zneužili k nezákonné činnosti,“ řekla evropská komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová.

Evropská unie se na rychlý vývoj ve světě kyberkriminality snaží reagovat vytvořením Evropského centra pro boj proti kyberkriminalitě (EC3). Zítra (11. ledna) má Malmströmová oficiálně zahájit jeho činnost.

„Díky EC3 budeme chytřejší a rychlejší než oni, a budeme tak moci jejich zločinům předcházet a bojovat s nimi,“ doufá komisařka.

Bez hranic

Centrum bude umístěno v sídle Evropského policejního úřadu (Europol) v nizozemském Haagu. Z jeho rozpočtu bude také financováno. V roce 2013 by měl Europol na činnost centra vyčlenit 7 milionů eur. Pro letošek se v EC3 počítá se 30 zaměstnanci na plný úvazek, jejich počet by měl postupně narůst na 40.  

EU si od centra slibuje především větší možnost koordinace mezi policejními jednotkami jednotlivých členských států. U internetových podvodů, zneužívání dětí pomocí internetu i jiných druhů kyberkriminality se často jedná o stovky poškozených a podezřelí se mohou nacházet kdekoli na světě.

„Kyberkriminalita se vyznačuje tím, že ji neomezují žádné hranice, a pachatelé této trestné činnosti jsou tedy těžko vypátratelní,“ upozornil ředitel centra Troels Oerting.

EC3 tak má na jedné straně sloužit jako středisko syntézy údajů a má poskytovat poradenství při vyšetřování a soudním řízení, na druhé straně má být schopno využít v členských státech veškeré potřebné zdroje pro potlačování kyberkriminality. Mělo by přitom podporovat řešení, jež budou obecně použitelná pro celou EU.