EU by se měla shodnout na jednotném standardu pro mobilní TV

Viviane Reding na hannoverském veletrhu Cebit vyzvala evropský průmysl a členské státy EU, aby se shodli na jednotném standardu pro televizní vysílání pro mobilní telefony.

Vlastníci nejmodernějších mobilních telefonů mohou již dnes v některých státech světa sledovat na svých přístrojích televizní vysílání. Jako první spustila celostátní vysílání Jižní Korea, Německo s touto novinkou experimentovalo při loňském Mistrovství světa ve fotbale, Čína připravuje televizní vysílání do mobilu pro letní Olympijské hry 2008 v Pekingu. Tato novinka má však i své stinné stránky. Nezodpovědní řidiči totiž sledují televizní programy za jízdy.

Vysílání se netýká pouze mobilních telefonů, ale také dalších pohyblivých bodů, jako jsou například obrazovky ve vlacích či v automobilech. V České republice proběhl první pokusný přenos v listopadu roku 2005 při zasedání World DAB (Digital Broadcasting) Fora. Diváci mohli na obrazovce sledovat život goril v pražské ZOO. Testy probíhají dále například v Polsku, ve Velké Británii či v Rakousku. Itálie a Finsko již spustili komerční vysílání.

Problém je v tom, že standardy pro vysílání nejsou jednotné. V Evropě zatím nalezneme standardy T-DMB či DVB-H, který upřednostňuje Evropská komise, a to také proto, že je již dnes používán v 17 státech EU.

Komise již věnovala na výzkum standardu DVB-H kolem čtyřiceti milionů euro, v červenci 2006 byla založena Rada pro evropské mobilní vysílání (European Mobile Broadcasting Council – EMBC). Viviane Reding, komisařka pro informační společnost a média, na letošním hannoverském veletrhu Cebit varovala evropský průmysl a členské státy EU, aby se v co nejkratší době shodli na jednotném evropském standardu pro televizní vysílání do mobilních telefonů. Jinak totiž riskují, že se jim nepodaří dosáhnout klíčového postavení na vzkvétajícím globálním trhu. „Průmysl a členské země musí mnohem těsněji spolupracovat, aby dosáhli výhod tohoto trhu a exportu evropského modelu pro televizní vysílání do mobilních telefonů. Musí se shodnout na společném přístupu, přizpůsobit své technologie, zvážit případné právní překážky, vytvořit celoevropské spektrum a vybrat tu nejlepší cestu, aby zajistili rychlé a rozsáhlé přijetí mobilní TV, založené na jednotném standardu.“ Podle komisařky je nejvyšší čas začít jednat.

Pokud se průmysl a členské státy nedohodnou na jednotném standardu do léta 2007, stanoví jej Viviane Reding sama. „Doufám, že se dohodnou, protože bych opravdu nerada intervenovala s regulačními opatřeními.“ prohlásila.