EU bude jednat s Čínou o hospodářské soutěži a zdravotnictví

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroes navštíví Čínu, která přijala svůj první právní rámec pro politiku hospodářské soutěže. Podnikatelé v EU se obávají, že nová právní úprava by mohla bránit získání čínských firem zahraničními z důvodu „národní bezpečnosti“. Komisař pro otázky zdravotnictví Markos Kyprianou bude během návštěvy sondovat půdu pro lepší spolupráci v oblasti potravin a zdravotnictví.

Neelie Kroes bude při své návštěvě Pekingu 3.–5. září 2007 jednat s vysokými čínskými představiteli o tom, jak bude Čína implementovat nová pravidla pro hospodářskou soutěž. Komise přivítala skutečnost, že „zcela poprvé byl přijat právní rámec, který se bude zabývat aktivitami zaměřenými proti volné soutěži, jako např. kartely a zneužívání monopolního postavení“.

Evropští podnikatelé mají ale obavy, že nová legislativa pro hospodářskou soutěž by mohla ztížit zahraniční akvizice čínských společností. Obchodní komora EU v Číně uvedla, že je znepokojena zejména použitím článku o „přezkoumání národní bezpečnosti“, které se může týkat zahraničních investorů, pokud získají domácí podnik. Dále se podnikatelé obávají „důrazu na zabezpečení určitých průmyslových sektorů, ve kterých má dominantní postavení stát“.

„V období mezi přijetím zákona a jeho vstupem v platnost, což by mělo být v srpnu příštího roku, budou muset přesně stanovit, jak bude zákon v praxi fungovat a jednoznačně je použití zákona v praxi důležitější než to, co je v zákoně napsáno,“ řekl 31. srpna novinářům tiskový mluvčí Jonathan Todd.

Komisařka pro hospodářskou soutěž uvedla: „Doufám, že Čína bude mít ty samé ekonomické výhody, jako máme v EU, kde zdravá hospodářská soutěž pomohla vytvořit otevřený trh a zvýšila prosperitu spotřebitelů.“

Krátce po Neelie Kroes bude s čínskými představiteli jednat také komisař Markos Kyprianou o bezpečnosti potravin a veřejném zdraví. Hlavním tématem rozhovorů bude nelegální obchod s potravinami. Schůzka proběhne ve dnech 6.–14. září 2007.

Zdraví a bezpečnost výrobků z Číny se stále více dostává do popředí zájmu Evropské unie, neboť v poslední době se množily případy toxinů nalezených ve výrobcích od hraček po zubní pasty. „Čínské výrobky jsou odpovědné za největší množství varování o bezpečnosti potravin v našem systému rychlého varování, a tento trend neustále roste,“ řekl Kyprianou. Jeho kolegyně komisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kuneva apelovala na Čínu, aby tvrději zakročila proti společnostem, které v červenci vyvezly do EU nebezpečné hračky a zařízení.