EU a Spojené státy se přou o hovězí

Světová obchodní organizace po dlouhé době rozhodla ve sporu o zákaz dovozu hormonálně upraveného hovězího, který Evropská unie uvalila na Spojené státy a Kanadu. Obě strany sporu po zveřejnění rozhodnutí oslavují vítězství, ale Spojené státy tvrdí, že jej Unie pouze nepochopila.

„Evropská unie jednoduše ignoruje, co panel ve skutečnosti říká,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva obchodu poté, co EU počátkem týdne prohlásila, že rozhodnutí WTO říká, že represivní opatření ze strany Spojených států a Kanady na výrobky EU byla protiprávní.

Spor začal před více než deseti lety poté, co Evropská unie zakázala dovoz hovězího, které bylo vypěstováno za pomoci růstových hormonů, z Kanady a Spojených států. EU trvala na tom, že maso není bezpečné, ale WTO toto rozhodnutí v roce 1998 zamítla s tím, že vědecké studie jimiž se EU zaštiťovala a které poukazovaly na riziko těchto produktů, nejsou dostatečně specifické. Obchodní organizace tedy povolila Spojeným státům a Kanadě přijmout odvetná opatření v podobě až 100% cel na celý seznam evropských produktů, mezi něž patří například sýr Roquefort nebo dijonská hořčice.

V roce 2003 ale Evropská unie tyto sankce zpochybnila a uvedla, že svá pravidla přehodnotila a založila je na nejnovějších vědeckých poznatcích, které uvádí „zdrcující důkaz“, podle nějž jeden ze zpochybňovaných hormonů „způsobuje a podporuje rakovinu a poškozuje geny“.

A tak zatímco si Spojené státy a Kanada ponechaly svá odvetná opatření, Brusel podal k WTO svou vlastní stížnost. Na základě nejnovějšího rozhodnutí nyní EU tvrdí, že WTO seznalo, že cla, která na výrobky z EU uvalily Spojené státy a Kanadu jsou nelegální. EU to tvrdí i přesto, že nové rozhodnutí WTO potvrzuje, že zákaz hormonů není z vědeckého pohledu ospravedlnitelný. S tímto zjištěním EU ovšem nesouhlasí.

„Panel se s EU shodl na tom, že Spojené státy a Kanada neoprávněně udržují odvetná opatření i poté, co EU přijala nová pravidla na hormonálně upravné dovozy v reakci na předchozí kritiku ze strany Spojených států a Kanady,“ píše se v prohlášení. „I přes tato nová pravidla se Spojené státy a Kanada jednostranně rozhodly zachovat sankce aniž by prošetřily legálnost evropských pravidel u WTO. Panel se s EU shodl na tom, že jde o jasné porušení pravidel WTO.“

Přesto Spojené státy a Kanada trvají na tom, že není žádný důvod, aby odstraňovaly své sankce do doby než EU odstraní svůj zákaz. Ačkoliv podle rozhodnutí tyto země nepostupovaly v souladu s procedurami WTO, vzhledem k tomu, že Evropská unie stále požadavky WTO neplní, nepovažuje WTO postup obou zemí v rozporu se závazky v rámci organizace.

Obě země rozhodnutí přivítaly: „Zjištění panelu k evropskému zákazu představuje důležité vítězství pro všechny americké zemědělce,“ uvedla vrchní vyjednavačka Spojených států v obchodních záležitostech Susan Schwab.

Evropská unie se stále může proti rozhodnutí odvolat.