eRecepty zjednoduší práci ordinací, lékaři i lékárny se ale musí připravit

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: foto76

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o léčivech. Mimo jiné by měla v budoucnu zavést povinnost předepisovat elektronické recepty. Zastánci tvrdí, že díky tomu bude například těžší recepty padělat. Kritici poukazují na technické problémy i možnost úniku dat.

Do dvou let budou pacienti od svých lékařů pravděpodobně dostávat namísto klasických papírových receptů elektronické. Všechny předpisy budou muset mít povinně podobu čárového kódu, který bude v lékárně možné přečíst čtečkou.

V případě některých léků by mohli lékaři zaslat pacientovi recept prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Legislativa pamatuje i na výjimky. V případě výpadku internetu nebo při návštěvě pacienta doma může lékař předepsat klasický recept.

Povinnost vydávat elektronické recepty prosadili do novely zákona o léčivech tři koaliční poslanci – Boris Šťastný (ODS), Jiří Skalický (TOP09) a Jiří Rusnok (LIDEM). Poslanecká sněmovna dnes návrh zákona schválila.

„Systém je dobře technologicky nastaven, funguje centrální úložiště elektronických receptů a povinně jsou tyto recepty vydávány například na léky obsahující pseudoefedrin,“ citovala média Borise Šťastného. Na zavedení elektronických předpisů je prý připraven i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Lékaři však mají k nové povinnosti výhrady. Poukazují například na to, že ne všechny doktorské ordinace jsou vybaveny internetem. Mohou prý nastat i různé technické problémy.

„Používáme nejrůznější software a já si neumím představit, že si třeba všichni kupujeme jen jeden program, aby byl kompatibilní se všemi ordinacemi, pojišťovnami a lékárnami,“ řekl serveru iDNES.cz předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Lékárny jsou podle prezidenta lékárnické komory Lubomíra Chudoby na elektronické recepty připraveny, z minulosti ale nemají nejlepší zkušenosti. Od roku 2008 totiž možnost předepisovat recepty existuje v nepovinné podobě. Podle Chudoby museli lékárníci opakovaně měnit softwarové programy a přizpůsobovat se různým rozhraním, řekl iDNESu. Poslanci ale poukazují na to, že během dvou let se mohou lékaři i lékárny na přechod k novému systém připravit.

Podle svých zastánců bude mít nová povinnost řadu výhod. Ztíží například padělání receptů a přinese možnosti objednávat některé předepsané léky přes internet. Celkově prý zjednoduší práci lékařů i lékáren. Kritici na druhé straně upozorňují na možnost úniku osobních dat.