Dvoukolejnost české obchodní diplomacie je zřejmě zažehnána

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: adamr.

Neefektivní dvoukolejná obchodní diplomacie, která si v České republice vysloužila ostrou kritiku i z řad podnikatelů, je možná minulostí. Ministerstvo průmyslu a obchodu našlo totiž společnou řeč s rezortem zahraničních věcí a hodlají v nejbližší budoucnosti podepsat vzájemnou dohodu o spolupráci. Novinářům to včera (5. března) sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Ekonomická diplomacie je v České republice dlouhodobě kritizována pro neefektivní dvoukolejnost, která spočívá v neujasněných kompetencích a častém dublování aktivit mezi ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a rezortem zahraničí (MZV). K situaci přispěla i paralelní existence prakticky dvou exportních strategií, které v loňském roce vznikly na obou zmíněných rezortech (EurActiv 7.2.2013 a EurActiv 13.3.2012).

Podle posledních informací se ale zdá, že by krize mohla být definitivně zažehnána. Jak novinářům na včerejší tiskové konferenci sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), oba rezorty našly společnou řeč. 

„Dohoda z ministerstvem zahraničních věcí je pro nás klíčová. Ze začátku se nám to ale úplně nedařilo,“ uvedl Kuba. 

„Dohoda souvisí především s tím, aby nám ministerstvo zahraničí poskytlo nutnou ochrannou notifikaci našich pracovníků na zahraničních zastoupeních, oslovilo příslušné úřady a poskytlo maximální součinnost,“ přiblížil EurActivu obsah spolupráce Zdeněk Vališ, ředitel sekce zahraničního obchodu, pověřený řízením vládní agentury CzechTrade.

Ministerstvo zahraničí řízené předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem totiž zdůrazňuje, aby aktivní roli v prosazování národních hospodářských zájmů hráli velvyslanci a ekonomičtí radové, kterým se rozšíří okruh činnosti.  

Představa MPO je ale trochu odlišná. Exportní strategie, kterou rezort zveřejnil před rokem, počítá především se zvýšením počtu obchodních zastoupení MPO v zahraničí ze současných 37 na 70. Přispět má i integrace služeb stávajících agentur, které spadají do působnosti MPO (CzechTrade, CzechInvest). 

Jak redakci potvrdil Zdeněk Vališ, spolupráce obou rezortů by se měla v budoucnosti opírat i o lepší vzájemnou komunikaci. „Rezort zahraničí nám potvrdil, že bude používat naše informační systémy tak, aby obě sítě paralelně poskytovaly co nejlepší servis podnikatelům a aby se doplňovaly a vzájemně nekonkurovaly,“ řekl. 

Stanovisko MZV se do vydání článku nepodařilo získat. 

Jde o kvalitu služeb 

Dvoukolejnost obchodní diplomacie je dlouhodobě kritizována i řadou českých podnikatelů. Zprávu o navázání spolupráce mezi oběma rezorty proto uvítali. 

„Zdá se, že se našla cesta, v jakém režimu budou obě ministerstva vykonávat exportní podporu. Měl jsem v těchto dnech setkání jak s ministrem Kubou, tak s ministrem Schwarzenbergem a shodli jsme se, že pro podnikatele není podstatné to, kdo mu službu nabídne, ale jaká je její kvalita,“ řekl redakci předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček

Nyní je podle jeho slov nutné se především soustředit na to, aby se v zahraničí aktivity obou ministerstev nekřížily a naopak se doplňovaly. „Myslím tím i regionálně, tzn. aby ve větších zemích obsluhovalo některá města MZV, jiná MPO, byť v jiném režimu“. 

Nový model spolupráce uvítal i prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. „Věřím, že nyní budeme mít jednotnou ekonomickou diplomacii,“ řekl novinářům.