Děti se mají na internetu cítit bezpečněji, pomoct chce i Evropská unie

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Ambro

Evropská komise i Evropský parlament se včera (20. listopadu) zabývaly ochranou dětí v digitálním světě. O bezpečnějším internetu pro nejmladší podepsala Komise společnou deklaraci s USA. Parlament zase Komisi vyzval, aby připravila právní rámec, který by zajistil spolupráci veřejného a soukromého sektoru v této otázce. Nebojíme se však o bezpečnost dětí příliš?

Internet by měl být do budoucna pro děti bezpečnější. Alespoň se o to bude snažit Evropská unie společně se Spojenými státy americkými. Evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová včera společně s americkou ministryní vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanovou podepsala deklaraci, ve které se obě strany zavázaly k vyšší ochraně dětí v digitálním prostředí.  

EU i USA chtějí například přispívat k mezinárodnímu boji proti sexuálnímu zneužívání dětí prostřednictvím internetu. V tom chtějí navazovat na dosavadní práci mezinárodní policejní organizace Virtual Global Taskforce a Interpolu.  

Zaměřit by se měly také na spolupráci s poskytovateli online služeb a dalšími zainteresovanými stranami. Cílem této spolupráce má být větší informovanost rodičů i dětí o tom, jaké možnosti internetový svět nabízí.

Již v květnu tohoto roku Evropská komise představila strategii pro zajištění větší bezpečnosti a lepšího obsahu pro děti a mládež na internetu. Jejím cílem je vytvoření interaktivního, kreativního a vzdělávacího on-line obsahu ve spolupráci se členskými státy, mobilními operátory, výrobci mobilních telefonů a poskytovateli sociálních sítí.

„Děti potřebují jednoduché, transparentní a konzistentní internetové nástroje a znalosti a dovednosti k jejich používání. Naše iniciativa spojuje všechny zúčastněné strany s cílem poskytnout dětem více kvalitního obsahu, služeb a větší ochranu, již nezbytně potřebují, má-li jim internet přinášet jen pozitivní zážitky,“ uvedla k tomu Kroesová.

„Protože internet byl původně určen pro dospělé, a nikoliv pro děti, musíme dětem zajistit na internetu bezpečnost. Nová strategie Komise pomůže ochránit práva dětí, včetně ochrany před násilím,“ dodala k tématu evropská komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová.

Podle evropské komisařky pro vnitřní věci Cecilie Malmströmové je právě nejmladší generace na internetu nejaktivnější. Přestože nemá s používání nových technologií problémy, je vystavena rizikům. Proto je potřeba zajistit její bezpečnost. Strategie se proto zaměřuje také na výuku bezpečnosti na internetu ve všech školách v EU nebo možnosti snadné rodičovské kontroly.

Komise k tomu dodává, že pozornost věnovaná potřebám dětí otevírá mimo jiné také širokou škálu obchodních příležitostí. Celosvětový trh s digitálním obsahem v tomto roce podle předpokladů dosáhne obratu 113 miliard eur a velký potenciál růstu má prý právě obsah zaměřený na děti a mládež.  

Rezoluce k ničemu?

Ochraně dětí na internetu se včera věnoval i Evropský parlament. Europoslanci odhlasovali rezoluci, která vyzvala členské země k většímu úsilí a lepší kooperaci v této oblasti. Na vytváření bezpečnějšího internetu pro nejmladší uživatele by se měly podílet státní instituce i soukromá sféra. Do těchto aktivit by měla EU vtáhnout i mimoevropské země, ve kterých poskytovatelé internetových služeb sídlí. Komise by pak měla podle Parlamentu vytvořit rámcovou směrnici pro dětská práva v digitálním světě.

„Internet má být pro naše děti pomocníkem, nikoli nebezpečím. Vedle spolupráce všech zainteresovaných aktérů plně podporuji snahu o vytvoření takového právního rámce na evropské úrovni, který komplexním způsobem zajistí ochranu dětí v digitálním věku,“ sdělila médiím česká europoslankyně Olga Sehnalová (S&D), která zasedá ve výboru pro kulturu a vzdělávání.

Ne všichni europoslanci ale souhlasí. Podle zákonodárkyně Amelie Andersdotterové, která reprezentuje švédskou Pirátskou stranu, nemá odhlasovaná rezoluce v podstatě žádný význam a dětem nijak nepomůže.

„Nemyslím, že Evropskému parlamentu náleží přesvědčovat privátní sektor, aby převzal zodpovědnost za to, co může a nesmí procházet online světem,“ řekla EurActivu. Zodpovědnost by podle ní měli převzat jiní aktéři, rezoluce však prý tomuto požadavku nevyhovuje.

Podle europoslankyně se navíc Parlament snaží děti na internetu chránit až příliš a zaměřuje se na otázky, které pro děti ve skutečnosti možná ani problematické nejsou. „Bojíme se, že děti by mohly mít problémy. Jsou to ale spíše naše obavy než realita,“ prohlásila.