Klimatičtí extremisté

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Zdroj: FreeDigitalPhoto.net.

Často se tvrdí, že jedním z důvodů, proč podniknout tvrdé kroky proti globálnímu oteplování, je extrémní počasí. Dnes nemine jediný hurikán nebo vlna veder, aniž by ten či onen politik nebo aktivista prohlásil, že je to důkaz nutnosti uzavřít dohodu o globálním klimatu – dohodu podobnou té, která byla před několika dny v jihoafrickém Durbanu odsunuta na konec tohoto desetiletí.

Autorem komentáře je Bjørn Lomborg, autor knih The Skeptical Environmentalist (Skeptický ekolog) a Cool It (Zchlaďte hlavy), ředitel Centra Kodaňského konsensu a mimořádný profesor Kodaňské obchodní fakulty.

Taková tvrzení si však zasluhují bližší zkoumání. Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) zveřejnil v roce 2007 zprávu o klimatických extrémech, která si získala značnou mediální pozornost. O dva roky později se však zjistilo, že některá klíčová tvrzení ze zprávy IPCC – například že globální oteplování způsobí vymizení obrovských himálajských ledovců do roku 2035 nebo snížení úrody afrických plodin na polovinu do roku 2020 – byla založena na prohlášeních obsažených v apelech ekologických organizací a opírala se o minimální nebo vůbec žádné důkazy.
 
Navzdory tomuto omylu je IPCC už dlouho poměrně spolehlivým zdrojem rozumných a zodpovědných odhadů v jinak fanfarónské debatě. Rozumné odhady se bohužel nedostanou do bleskových zpráv. Podle IPCC se například mořská hladina zvýší do konce tohoto století o relativně zvládnutelných 18-59 centimetrů, přičemž sdělovací prostředky a aktivisté pravidelně tvrdí, že bychom měli očekávat vzestup o několik metrů.
 
Podobným způsobem média dezinterpretovala také závěry loňské zprávy IPCC o klimatických extrémech. Nejprestižnější švédský deník Svenske Dagbladet zaplnil téměř celou titulní stránku svého nedělního vydání řezem lidského těla s obnaženými tepnami a varováním: „Stále teplejší klima ohrožuje více životů.“ Na dvou vnitřních stranách pak redaktoři přinesli graf zachycující počet úmrtí v jednotlivých ročních obdobích v posledních deseti letech a pomocí alarmujících červených teček ukázali, že letní vlny veder zabily už desítky Švédů. I letmá prohlídka grafu přitom jasně ukazovala, že zimou zemře mnohem více lidí než horkem.

Toto je pouze část komentáře, zbytek textu si můžete přečíst na stránkách The Project Syndicate pod tímto odkazem.