Evropský parlament jako celek prosazuje aktivnější boj za zmírnění dopadů klimatických změn. Oporu pro své plány může nalézt také u nové předsedkyně Komise, která téma zařadila mezi své priority. Ozývají se však také hlasy, které s nasazeným ambiciózním kurzem nesouhlasí.
Europoslanci z frakce zelených (Greens/EFA), ke kterým nově patří také čeští Piráti, jsou v Evropském parlamentu lídry boje za prosazení ambicióznějších cílů v klimatické politice. Podobně zaměření jsou liberálové (Renew Europe) i socialisté (S&D).
Daleko rezervovanější jsou lidovci (EPP) a ještě více konzervativci a reformisté (ECR). Nový český europoslanec ODS v řadách ECR Alexandr Vondra je zářným příkladem. V nově ustaveném Parlamentu se celkem překvapivě přidal k výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) a své důvody pro toto rozhodnutí brzy vysvětlil.
Na serveru Lidovky.cz se objevil rozhovor nazvaný „Vondra: Hlavním bojištěm bude životní prostředí, levicově-zelená většina bude dál chtít zachraňovat planetu“, a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
Platí, že ochrana životního prostředí je bytostně konzervativní téma a není pravda, že je levicovým znakem. Odpovědnost k budoucím generacím jak v hospodářské, tak enviromentální politice je prioritou každé moderní konzervativní strany. Tedy i @TOP09cz. https://t.co/BwTx69vxD1
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) July 5, 2019
Bývalý český ministr zahraničí i obrany se o svém přesvědčení vyjadřuje jasně. „Levicově-zelená většina v parlamentu bude přinášet další a další návrhy na revoluci ve způsobu našeho života a záchrany planety. Přesně tato oblast bude vyžadovat silný a zároveň kompetentní hlas. Svou roli vidím na dalších pět let tam [ve výboru ENVI],“ vysvětluje svou motivaci v rozhovoru. Oblast životního prostředí bude podle Vondry „hlavním bojištěm, které nás čeká“.
Druhý český zástupce v ENVI Stanislav Polčák (STAN) souhlasí v tom, že výbor bude nepochybně velmi důležitý a „svedou se tam mnohé bitvy o to, jak bude vypadat klimatická politika v rámci EU jako celku“. Jinak se ovšem pohledy politiků liší, podle Polčáka je jasné, že ke klimatickým změnám dochází a je potřeba na ně reagovat,
„Samozřejmě EU se na znečištění podílí jen asi z 11 %, na druhou stranu nezačnete krást a vozit se ve vlaku zadarmo jen proto, že to tak dělají ostatní. Měli bychom být lídry v této oblasti,“ říká zástupce STAN pro EURACTIV.cz a dodává, že o tomto přístupu se snaží přesvědčit svou mateřskou a v této oblasti poměrně rezervovanou Evropskou lidovou stranu.
Spousta práce
Stanislav Polčák dále upozornil, že výbor ENVI je nejen nejpočetnější, ale europoslancům zde navíc projde pod rukama přibližně 30 procent veškeré agendy projednávané v rámci Parlamentu.
Záběr témat, která výbor řeší, je totiž skutečně široký. Kromě klimatické politiky pod něj spadá například legislativa týkající se znečištění vody, půdy a ovzduší, kontroly farmaceutických a kosmetických produktů, bezpečnosti potravin, ochrany zvířat nebo dokonce bioterorismu.
Ještě před svým těsným zvolením do pozice předsedkyně nové Evropské komise se Ursula von der Leyenová zavázala, že v prvních stech dnech svého mandátu předloží nový evropský klimatický zákon (tzv. „Green Deal“), kde bude závazné dosažení uhlíkové neutrality Evropy do roku 2050. Právě takový návrh by zamířil k europoslancům do výboru pro životní prostředí.
Německá šéfka Komise je konzervativní křesťanská demokratka, která patří k (v klimatické politice opatrnějším) lidovcům. Ve svých prezentovaných plánech tedy ve snaze přesvědčit absolutní většinu europoslanců evidentně vyšla vstříc progresivněji smýšlejícím z nich. Poměrně značné ústupky udělala zeleným, kteří ji ovšem nakonec stejně nepodpořili.
„Trochu egoisticky řeknu, že je [ústupky] dělá i vůči mně. Já si rovněž myslím, že přechod k nízkouhlíkové energetice nebo dokonce až k uhlíkové neutralitě je v našem bytostném zájmu,“ říká Polčák. ODS se naopak jejích plánů obává.
https://twitter.com/ZahradilJan/status/1151474650695839746
Vondru, Polčáka i ostatní europoslance čeká v srpnu volno, od září však bude mít výbor ENVI určitě co dělat a jeho členové svedou nejeden souboj. Na téma klimatické neutrality totiž klade důraz i právě začínající finské předsednictví Rady EU.