Životní prostředí „hlavním bojištěm“ v EP? Přes výbor ENVI jde třetina agendy

© Shutterstock

Evropský parlament jako celek prosazuje aktivnější boj za zmírnění dopadů klimatických změn. Oporu pro své plány může nalézt také u nové předsedkyně Komise, která téma zařadila mezi své priority. Ozývají se však také hlasy, které s nasazeným ambiciózním kurzem nesouhlasí.

Europoslanci z frakce zelených (Greens/EFA), ke kterým nově patří také čeští Piráti, jsou v Evropském parlamentu lídry boje za prosazení ambicióznějších cílů v klimatické politice. Podobně zaměření jsou liberálové (Renew Europe) i socialisté (S&D).

Daleko rezervovanější jsou lidovci (EPP) a ještě více konzervativci a reformisté (ECR). Nový český europoslanec ODS v řadách ECR Alexandr Vondra je zářným příkladem. V nově ustaveném Parlamentu se celkem překvapivě přidal k výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) a své důvody pro toto rozhodnutí brzy vysvětlil.

Na serveru Lidovky.cz se objevil rozhovor nazvaný „Vondra: Hlavním bojištěm bude životní prostředí, levicově-zelená většina bude dál chtít zachraňovat planetu“, a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Bývalý český ministr zahraničí i obrany se o svém přesvědčení vyjadřuje jasně. „Levicově-zelená většina v parlamentu bude přinášet další a další návrhy na revoluci ve způsobu našeho života a záchrany planety. Přesně tato oblast bude vyžadovat silný a zároveň kompetentní hlas. Svou roli vidím na dalších pět let tam [ve výboru ENVI],“ vysvětluje svou motivaci v rozhovoru. Oblast životního prostředí bude podle Vondry „hlavním bojištěm, které nás čeká“.

Druhý český zástupce v ENVI Stanislav Polčák (STAN) souhlasí v tom, že výbor bude nepochybně velmi důležitý a „svedou se tam mnohé bitvy o to, jak bude vypadat klimatická politika v rámci EU jako celku“. Jinak se ovšem pohledy politiků liší, podle Polčáka je jasné, že ke klimatickým změnám dochází a je potřeba na ně reagovat,

„Samozřejmě EU se na znečištění podílí jen asi z 11 %, na druhou stranu nezačnete krást a vozit se ve vlaku zadarmo jen proto, že to tak dělají ostatní. Měli bychom být lídry v této oblasti,“ říká zástupce STAN pro EURACTIV.cz a dodává, že o tomto přístupu se snaží přesvědčit  svou mateřskou a v této oblasti poměrně rezervovanou Evropskou lidovou stranu.

Co čeká nové europoslance? Rozpočet, boj proti klimatickým změnám i reformy k migraci

V červenci poprvé zasedne Evropský parlament v novém složení. Jakmile si zvolí vedení a rozdělí se do výborů, europoslanci začnou projednávat legislativní návrhy. Řešit budou nový rozpočet, případnou brexitovou dohodu nebo také reformu vyřizování žádostí o azyl.

Spousta práce

Stanislav Polčák dále upozornil, že výbor ENVI je nejen nejpočetnější, ale europoslancům zde navíc projde pod rukama přibližně 30 procent veškeré agendy projednávané v rámci Parlamentu.

Záběr témat, která výbor řeší, je totiž skutečně široký. Kromě klimatické politiky pod něj spadá například legislativa týkající se znečištění vody, půdy a ovzduší, kontroly farmaceutických a kosmetických produktů, bezpečnosti potravin, ochrany zvířat nebo dokonce bioterorismu.

Ještě před svým těsným zvolením do pozice předsedkyně nové Evropské komise se Ursula von der Leyenová zavázala, že v prvních stech dnech svého mandátu předloží nový evropský klimatický zákon (tzv. „Green Deal“), kde bude závazné dosažení uhlíkové neutrality Evropy do roku 2050. Právě takový návrh by zamířil k europoslancům do výboru pro životní prostředí.

Německá šéfka Komise je konzervativní křesťanská demokratka, která patří k (v klimatické politice opatrnějším) lidovcům. Ve svých prezentovaných plánech tedy ve snaze přesvědčit absolutní většinu europoslanců evidentně vyšla vstříc progresivněji smýšlejícím z nich. Poměrně značné ústupky udělala zeleným, kteří ji ovšem nakonec stejně nepodpořili.

„Trochu egoisticky řeknu, že je [ústupky] dělá i vůči mně. Já si rovněž myslím, že přechod k nízkouhlíkové energetice nebo dokonce až k uhlíkové neutralitě je v našem bytostném zájmu,“ říká Polčák. ODS se naopak jejích plánů obává.

https://twitter.com/ZahradilJan/status/1151474650695839746

Vondru, Polčáka i ostatní europoslance čeká v srpnu volno, od září však bude mít výbor ENVI určitě co dělat a jeho členové svedou nejeden souboj. Na téma klimatické neutrality totiž klade důraz i právě začínající finské předsednictví Rady EU.

Summit EU přijal mírnější závazek o klimatické neutralitě, nevládní organizace ho kritizují

Summit EU v Bruselu zdržel spor o formulaci části závěrů, souvisejících se snahou o uhlíkovou neutralitu společenství k roku 2050. Proti pohledu většiny údajně vystupoval především polský premiér Mateusz Morawiecki. Země nakonec věc vyřešily kompromisním formulací.