Za nejlepším koupáním musíme do Středomoří

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: hinnamsaisuy.

Evropská unie vydala novou zprávu o kvalitě vody evropských moří, jezer a řek. Podle zjištěných údajů splnilo evropská kritéria 92,1 % vody určené ke koupání. Nejčistší vodu nalezneme v jižní Evropě, na nejvyšších příčkách se umístil Kypr, Chorvatsko, Malta a Řecko. Podle autorů studie se kvalita vody rok od roku zlepšuje.

Miliony Evropanů stráví každý rok alespoň několik dní na pláži nebo u rybníka, a v zájmu členských států je proto zajistit co nejvyšší kvalitu vody.

Při výběru prázdninové destinace tak může Evropanům posloužit i pravidelná zpráva zaměřující se na kvalitu vody určené ke koupání, kterou nedávno představila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) společně s Evropskou komisí.

Podle ní dosáhlo excelentní kvality 77,1 % vzorků, alespoň základních kritérií pro vodu určenou na koupání pak 92,1 %.

Autoři pořídili více než 22.000 vzorků vody. Dvě třetiny z nich pocházejí z mořských pobřeží, zbytek pak z řek a jezer.

Podle Unie se kvalita vody za poslední desítky let výrazně zlepšila. Zatímco v roce 1990, kdy pravidelná měření začala, nesplňovalo základní kritéria 9,2 % zkoumaných destinací, v loňském roce to bylo pouze 1,2 %. U vnitrozemských míst ke koupání pak toto číslo za posledních 20 let kleslo z 11,9 % na 2,4 %.

Lepší voda je tak v jezerech a řekách, která svou kvalitou pomalu dohání doposud čistší vodu mořskou.

Za nejlepším koupáním do jižní Evropy

Pokud bychom chtěli navštívit destinace s nejkvalitnější vodou, musíme zamířit na jih Evropy, konkrétně na Kypr, Maltu, do Chorvatska nebo do Řecka. Více jak 90 % vzorků z těchto zemí totiž dosáhlo „excelentní kvality“.

Nejhorší vodu naopak nalezneme v zemích Beneluxu, v Litvě, Švýcarsku, ale i v turisticky vyhledávaném Bulharsku.

Česká republika se v konkurenci 30 zkoumaných evropských zemí umístila na 22. místě.