Velcí znečišťovatelé se prý poplatkům budou moci vyhnout

Zařízení ocelářské společnosti Arcelor Mittal v Ostravě; zdroj: Wikimedia Commons; autor: Petr Štefek

Sněmovnou prošla novela zákona o ochraně ovzduší, která počítá se zachováním poplatků za vypouštění emisí. Environmentální organizace legislativu kritizují, protože velkým znečišťovatelům prý umožňuje, aby se placení vyhnuli. Ekologové navíc upozorňují, že vláda se musí zaměřit také na znečištění způsobené domácnostmi.

Poslanecká sněmovna včera (2. května) schválila novelu zákona o ochraně ovzduší, která v minulých měsících budila pozornost zejména kvůli otázce poplatků za vypouštění emisí. Na základě nové podoby zákona by je nyní měly platit už jen velké firmy. Malé a střední podniky (MSP) od nich naopak budou od příštího roku nejspíše osvobozeny.

Nová podoba této legislativy zahrnuje pozměňovací návrhy Senátu, který zákon minulý měsíc vrátil do Sněmovny. Původně totiž poslanci do horní komory poslali návrh, který od roku 2021 počítal s úplným zrušením poplatků za znečišťování (EurActiv 15.3.2012). Vládní verze z dílny ministerstva životního prostředí (MŽP) přitom naopak počítala s jejich postupným zvyšováním.

V letech 2013 až 2016 by měli znečišťovatelé platit za emise prachu 4.200 korun za tunu. Poplatky by se pak měly do roku 2012 zvýšit až na 14.700 korun. O něco méně se mají zvýšit poplatky za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a za emise těkavých organických látek. Výnosy z poplatků budou rozděleny mezi Státní fond životního prostředí, kraje a Český hydrometeorologický ústav. 

Děravý zákon

Současná podoba zákona sice poplatky zachovala, výrazně ale omezila počet firem, které je budou muset platit. Z původních čtyř tisíc jich zbude pouze několik stovek, protože legislativa se bude vztahovat pouze na firmy, které by měly zaplatit více než 50.000 korun. Podle senátorů se tak sníží administrativní zátěž, kterou by jinak podniky musely nést. Výnos z poplatků bude přitom podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy nižší maximálně o osm procent.

Od poplatků však nebudou podle kritiků osvobozeny jen menší podniky, ale také největší znečišťovatelé jako uhelná elektrárna Prunéřov nebo ocelářská společnost Arcelor Mittal.

„Zákon je děravý jako ementál. Například největší uhelná elektrárna Prunéřov bude od poplatků úplně osvobozena během několika let,“ uvedl v tiskové zprávě Hnutí DUHA programový ředitel organizace Vojtěch Kotecký.

„Senátoři nevyužili šance zvrátit absurdní rozhodnutí sněmovny a podlehli tlakům průmyslu. Jediné správné řešení bylo vrátit se k původnímu vládnímu návrhu, který byl sám kompromisem. Avšak to, co dnes Senát schválil, je kompromis z kompromisu,“ sdělil médiím vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR Jan Freidinger.

Problém podle něj spočívá v tom, že zákon sice počítá s vyššími sazbami poplatků, ale podnikům umožňuje se jim vyhnout, pokud budou využívat tzv. nejlepší dostupné technologie. Tento termín je prý však matoucí.

„Nejlepší dostupné technologie jsou totiž široká kategorie. Spadají do něj továrny s rozdílnou produkcí škodlivin. Rozdíl mezi nejhoršími a nejlepšími z ‚nejlepších technologií‘ činí až 600 %,“ vysvětlil Freidinger. Navíc prý platí rozdílné ukazatele například pro spalování plynu a uhlí. Znečišťovatel, který používá uhlí, tak snadno může splnit kritéria ve své oblasti, stále ale bude ovzduší znečišťovat více než ten, který přešel na plyn, a který musí za emise platit, protože na technologické špičce ve své oblasti není, dodal.

Znečišťují také domácnosti

Zákon o ochraně ovzduší počítá také s povinnými kontrolami kotlů na tuhá paliva v domácnostech od roku 2016. Právě na tuto oblast by se měla vláda podle Hnutí DUHA zaměřit a podporovat výměnu starých kotlů za účinnější a čistší. „Obce na venkově totiž dusí hlavně spalování špinavého uhlí v domácnostech,“ uvádí se v tiskové zprávě hnutí.

„Pálení nekvalitního uhlí v domácnostech každou zimu poškozuje zdraví statisíců lidí. Každoroční smog bude pokračovat, dokud mají rodiny na výběr pouze ze dvou možností: špinavé uhlí, nebo drahý plyn. Vláda proto musí také pomoci se zateplováním a výměnou uhelných kotlů za čisté zdroje – pouze tak lze vzduch na venkově či v malých městech výrazně vyčistit,“ prohlásil Kotecký.

Na znečišťování vzduchu domácnostmi se v poslední době zaměřuje také MŽP, které mimo jiné zahájilo v Moravskoslezském kraji informační kampaň na podporu správného topení (EurActiv 5.4.2012).