USA a Čína před Kodaní trochu šláply na plyn

Zdroj: EurActiv.cz

Dva největší světoví producenti emisí – Čína a Spojené státy přišli s jasnou nabídkou ke snižování emisí skleníkových plynů. Americký prezident Barack Obama navíc přislíbil, že se ukáže na kodaňské konferenci, což podle OSN určitě přispěje k jejímu úspěchu. I přesto v něj věří jen málokdo.

Včera Spojené státy, dnes Čína, tedy dva státy, které jsou společně odpovědné za 40 % světových emisí skleníkových plynů, přišly s jasnými závazky na jejich snižování. Nejedná se o nijak dramatické řezy, spíš o jasný signál směrem ke Kodani: Globální oteplování bereme vážně, počítejte s námi.

Americký prezident Barack Obama se včera zavázal ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 17 %. Co je však podstatné, emise se budou srovnávat s rokem 2005 a ne 1990, jako například v Evropské unii, jejíž cíl před Kodaní zní: redukce exhalací o 20 % až 30 %. Pokud by Spojené státy své emise poměřovaly s rokem 1990, pak by se jejich 17% závazek smrskl na pouhá 3,5 %.

Je však třeba říci, že pokud by americký prezident přišel pro kodaňský summit s vyššími metami, velmi pravděpodobně by pohořel. Větší redukce emisí by totiž jistě neprošly přes americký Senát, který už teď váhá se schválením klíčového klimatického zákona. Obama určitě nechce ohrozit jeho už tak nejistý osud. Jistě má v živé paměti, jak v roce 1997 pro Clintonovou administrativou dojednaný Kjótský protokol nezvedl ruku ani jediný senátor.

Barack Obama včera také ukončil spekulace o tom, zda se ukáže na nadcházejícím klimatickém summitu a přislíbil, že přijede. Jeho zapojení do vyjednávání však nebude možné, protože se ukáže jen „na skok“ 9. prosince na své cestě pro Nobelovu cenu do Osla. Všichni ostatní vrcholní státníci z celého světa přitom do Kodaně dorazí až na závěr summitu.

„Pro úspěch summitu bude přítomnost Obamy zásadní,“ reagoval na zprávu Yvo de Boer, šéf sekretariátu OSN pro klimatické změny. Naopak velkou skepsi k plánu amerického prezidenta vyjádřili zelení aktivisté, kteří Obamu obviňují, že si setkání v Kodani plete s „fototermínem“ a že bude ve správném městě ale ve špatný čas. „Je nezbytně nutné, aby tam byl ve stejnou dobu jako ostatní lídři z celého světa a zastavil klimatický chaos,“ řekla agentuře AFP Kyla Ash z americké pobočky Greenpeace.

Čínský drak řekl jasné slovo

Krátce po novinkách ze Spojených států přišly pro kodaňský summit povzbudivé zprávy i z Číny, bez níž je nová klimatická dohoda (podobně jako v případě USA) jen stěží myslitelná. Peking oznámil, že hodlá do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů o 40 až 45 % na jednotku HDP (oproti úrovni z roku 2005).

Ovšem pozor, nejedná se o absolutní, ale pouze relativní redukci emisí vztaženou na HDP. Jak EurActivu řekl Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku, který se přímo účastní klimatických jednání na půdě OSN, bude nějakou chvíli trvat, než experti rozklíčují, k čemu se vlastně Čína zavázala.

Jeřábek vysvětluje, že zatímco u vyspělých zemí se počítá s absolutní redukcí emisí oproti roku 2005 nebo 1990, rozvojové státy má nová klimatická dohoda zavázat pouze k relativnímu snižování exhalací oproti „business as usual“, tedy situaci, kdy by se proti emisím nadále nedělalo nic. „U rozvojových zemí se diskutuje o redukci emisí mezi 15 a 30 % ve srovnání s business as usual do roku 2020,“ upřesňuje Jeřábek.

Dodejme ještě, že Peking včera spolu se zmíněným závazkem oznámil také účast čínského premiéra Wen Ťia-paa na kodaňském summitu. To podle čínské vlády „ukazuje na důležitost, kterou Čína přikládá této záležitosti, a svědčí o tom, že je ochotna spolupracovat s mezinárodním společenstvím“.

Vrcholná konference OSN o klimatu se v Kodani uskuteční ve dnech 7.-18. prosince. Jednání o nové klimatické dohodě – nástupci Kjóta se však podle pozorovatelů protáhnou do příštího roku.