Uhlíkové clo prosadíme, tvrdí Francouzi

Francouzský ministr životního prostředí Jean-Louis Borloo odjíždí do Spojených států, aby administrativu Baracka Obamy přesvědčil o zavedení uhlíkového cla. Francouzi věří, že by jim americká podpora mohla zajistit zelenou také v Evropské unii.

Jean-Louis Borloo včera výboru pro evropské záležitosti francouzského parlamentu řekl, že se setká s americkým prezidentem Barackem Obamou a pokusí se ho přesvědčit o zavedení velmi kontroverzního nástroje: uhlíkového cla. To by hradili dovozci ze zemí, kde platí méně přísné ekologické zákonodárství než v Unii nebo ve Spojených státech. Podle Borloo by v červnu mohla být představena konkrétní podoba cla.

Postoj Evropské komise k uhlíkovému clu zůstává ovšem i nadále odmítavý, protože se (podle odborníků zcela správně) obává odvetných opatření ze strany velkých obchodních partnerů v rozvojovém světě jako je například Čína. Kritici navíc poukazují na neslučitelnost uhlíkového cla s pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Borloo však podobné hlasy odmítá a „nemá obavy“, že si nakonec zajistí podporu členských států EU. Opozice proti uhlíkovému clu totiž pozvolna slábne a ani WTO by nebyla nepřekonatelnou překážkou, tvrdí Borloo.

Ministr se odvolává na zprávu WTO, kterou často cituje hlavní zastánce uhlíkového cla – francouzský prezident Nicolas Sarkozy, kde se uvádí, že by clo – v případě jeho správného nastavení – nemuselo odporovat pravidlům WTO.

Francie zesiluje mezinárodní tlak na zavedení nového cla ve snaze ochránit domácí průmysl před konkurencí ze zemí, kde se firmy nemusí potýkat s vysokými náklady na ochranu životního prostředí (kupříkladu od roku 2013 budou v EU nabíhat aukce povolenek CO2, které až doposud získávali velcí znečišťovatelé zdarma).

Zákon na ochranu klimatu, který minulý červen v USA schválila Sněmovna reprezentantů, obsahuje zmínku o „přizpůsobovacím mechanismu na hranicích“, tedy o možném zavedení cel či jiných opatření na ochranu domácího průmyslu, ovšem Senát svůj klimatický zákon před půlrokem poslal ke dnu, a tak není zatím jasné, kdy – a zda vůbec – americký Kongres dospěje ke kompromisu nad klimatickou agendou.

I přes zjevně slábnoucí opozici proti uhlíkovému clu mezi členskými státy zůstává Komise stále hodně skeptická. V pracovním dokumentu zveřejněném tento týden upozorňuje, že uhlíkové clo „má mnoho nedostatků, které by se musely odstranit“. Kromě zmíněných odvetných opatření obchodních partnerů by hrozilo navýšení administrativních nákladů a ceny tzv. meziproduktů (komodit, které se používají pro výrobu finálního zboží), varuje.

Komise v dokumentu také popírá výroky francouzského prezidenta Sarkozyho (z březnového summitu Unie) o tom, že hodlá do června předložit návrh uhlíkové daně. Evropská exekutiva chystá „pouze“ studii dopadů případného zpřísnění cíle pro redukci emisí (mezi roky 1990 a 2020) ze současných 20 % na 30 %.

Lze ale očekávat, že pokud by se členské státy k podobnému kroku rozhodly, zvýší se tlak na ochranu evropského průmyslu, a tedy i tlak na zavedení uhlíkového cla.