Třetina rozpočtu EU na ekologii? Krajinu chtějí chránit i Češi, ukázal průzkum

© Pixabay

Evropská unie se na pondělí skončeném summitu dohodla, že 30 procent rozpočtu Unie půjde v příštích letech na ekologii a boj s klimatickou změnou. Většina Čechů to podle exkluzivního průzkumu STEM pro Deník podporuje a chce chránit především českou krajinu.

Ani koronavirová nákaza, ani migrace, ale přerod Evropské unie v lídra světové ochrany přírody, to by měl být hlavní cíl úsilí Evropanů v příštích letech.

Tímto směrem by měly mířit i peníze ze 750 miliardového balíku fondu obnovy, který má pomoci unijním zemím překonat následky koronavirové krize. „Toto evropské uzdravování bude zelené! Nový rozpočet posílí evropskou Zelenou dohodu,“ uvedla po summitu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Cesta k obnově ekonomiky vede podle Komise skrze obnovitelné zdroje. Jde Česko správnou cestou?

Restart ekonomiky po koronaviru je podle Evropské komise příležitostí, která může vést k zelenější budoucnosti. Důležitou roli by v tom mohly hrát obnovitelné zdroje energie. Na ty se ale v České republice zatím poněkud zapomíná.
Minulý týden Evropská komise odhalila svůj ambiciózní plán na …

Ve výčtu premiéra Andreje Babiše, který po návratu do Prahy mluvil o tom, na co chce peníze z unijních prostředků použít, se však investice do ekologie neobjevily. „My potřebujeme řešit náš automobilový průmysl, který má velké problémy. My potřebujeme restrukturalizovat a významně investovat do zdravotnictví. My potřebujeme řešit digitalizaci. My potřebujeme podpořit hlavně stavebnictví,“ uvedl Babiš.

Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Deník se však Babiš míjí s většinovým postojem Čechů. Jak zjistil zmíněný průzkum, program EU Green Deal, neboli Zelená dohoda pro Evropu, bude podle 66 % Čechů jasným přínosem. Především pro ochranu české přírody a krajiny včetně zlepšení situace v boji proti suchu či kůrovci. „Evropská unie v tom hraje podle většiny Čechů důležitou roli,“ uvádí analytička STEM Michaela Trtíková Vojtková. Sedmdesát procent Čechů ale současně neví, co Green Deal obsahuje.

Obavy o průmysl

„Veřejnost se shoduje na tom, že změna klimatu skutečně probíhá. Klimatická změna stále patří mezi hlavní témata a i po koronavirovém opanování prostoru oslabuje jen nepatrně. Ne všichni se ale shodují na tom, zda se má problém řešit bezodkladně,“ uvádí Nikola Hořejš, analytik STEM. Podle většiny Čechů bychom se měli problémem klimatu zabývat až poté, co budou překonány důsledky koronakrize.

Jak chránit klima a neruinovat průmysl? Cestou může být „vícerychlostní dekarbonizace“

Průmysl se klimatické neutralitě nebrání, potřebuje ale jasně vědět, jaké bude mít navyšování klimatických ambicí dopady. Pokud bude snižování emisí příliš drastické a bez dostatečné podpory, mohl by kvůli tomu ztratit svou globální konkurenceschopnost.