Studie: Igelitky životnímu prostředí škodí, ale jejich zákaz by porušil pravidla vnitřního trhu

zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Podle studie, kterou si nedávno nechala zpracovat Evropská komise, by sice celoevropský zákaz výroby a používání plastových tašek a sáčků životnímu prostředí výrazně ulehčil, zároveň by ale zřejmě představoval nezákonné narušení vnitřního trhu EU.

Zakázat výrobu a používání plastových tašek a sáčku, nebo nezakázat? To je otázka, kterou Evropská komise a členské státy zatím neúspěšně řeší už několik let (více např. EurActiv 15.3.2011).  

S nejednoznačným závěrem přišla i zatím poslední studie, kterou si na toto téma nechali komisaři zpracovat. Na její existenci upozornila agentura DPA. 

Dokument sice tvrdí, že by celoplošný zákaz těchto výrobků, jež se přes poměrně vysokou energetickou náročnost výroby a dlouhé doby samovolného rozpadu (až 30 let) stále těší u spotřebitelů velké oblibě, byl pro životní prostředí přínosný, na druhou stranu by ale zřejmě narazil na pravidla vnitřního trhu EU.  

Vzhledem k tomu, že v Evropské unii v současné době existují téměř tři stovky podniků, které se výrobou igelitových tašek a sáčků živí, celoplošný zákaz by se podle autorů studie zcela jistě projevil i na statistikách nezaměstnanosti. Tyto podniky totiž zaměstnávají přibližně 17,5 tisíc pracovníků. 

Ve stopách Itálie 

Jelikož se celoevropské řešení problému stále nerýsuje, některé členské státy se rozhodly déle nečekat a jednat na vlastní pěst. Odhaduje se totiž, že ročně se v EU do oběhu dostane 800 tisíc tun těchto výrobků a pouze 6 % z nich je řádně recyklováno.  

Jako první země evropské sedmadvacítky, která k zákazu užívání jednorázových plastových sáčků a tašek přistoupila, byla na začátku loňského roku Itálie (EurActiv 4.1.2011). Namísto klasických igelitek tak nyní zákazníci italských obchodů a supermarketů nosí svůj nákup v taškách, které jsou vyrobeny z jiných materiálů, například z ekologicky rozložitelného plastu, látky či papíru. 

Jiné státy v čele s Irskem problém nadbytečného užívání těchto výrobků, které často končí v koši, řeší zdaněním. 

V České republice se v minulosti obchodníci pokusili o zrušení volné distribuce igelitových tašek na jedno použití tím, že je zpoplatnili. Zákazníci si ale nezvykli a některé ze supermarketů se k bezplatnému rozdávaní igelitek k nákupu opět vrátili.

Jinde v obchodech nabízejí ekologické tašky, které si může zákazník zakoupit. Jejich výhodou je to, že jsou vyrobeny z odolnějších materiálů a z tohoto důvodu mohou sloužit k opakovanému užívání.