Papež fandí elektromobilům

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: ponsulak.

Elektromobily neboli auta na elektrický pohon mají nového fanouška, kterým je papež Benedikt XVI. Novináři jej tento týden zachytili, jak si nový vůz vybírá přímo ve svém letním sídle v Castel Gandolfo.

Papež Benedikt XVI. si údajně kvůli svému velkému zájmu o ochranu životního prostředí vysloužil přezdívku „zelený papež“.  

Od jeho nástupu v roce 2005 se může Vatikán pochlubit instalací fotovoltaických panelů na střechu hlavního auditoria a aktivní snahou podílet se na snižování škodlivých emisí v ovzduší. Jak také připomíná BBC, netají se ani tím, že by do roku 2020 chtěl veškerou svou energii získávat z obnovitelných zdrojů. 

Nyní se do popředí zájmu papeže dostaly elektromobily.

Novináři papeže Benedikta XVI, vlastním jménem Josepha Ratzingera, totiž zachytili, jak s těmito vozy pózuje ve svém letním sídle v Castel Gandolfo.  

Podle informací tisku si hlava římskokatolické církve vybírala vůz značky Renault, který ji bude vozit v ulicích Vatikánu a také v okolí zmiňovaného sídla v malém italském městě, jež se nachází asi 30 km jihovýchodně od Říma. 

Druhý vůz, který bude modré barvy, by měla podle BBC do užívání získat i vatikánská policie. 

Podle Federica Lobmardiho, mluvčího Vatikánu, je ale vyloučené, aby elektromobil nahradil slavný „papamobil“, který slouží pro přepravu a ochranu papeže v průběhu jeho cest do zahraničí. Vatikán za tímto účelem nyní používá speciálně upraveny Mercedes-Benz ML 430.  

První papamobil svezl papeže Jana Pavla II. na jeho první cestě do Polska coby nově zvoleného papeže.  

Elektromobil je automobil na elektrický pohon. Jako zdroj energie využívá obvykle akumulátor, který se před jízdou nabíjí. Na jeho kapacitě závisí dojezdová vzdálenost vozu.