Oettinger navrhl moratorium na hloubkovou těžbu ropy

Dokud nebudou zjištěny přesné příčiny ropné havárie v Mexickém zálivu, Evropská unie by měla zvážit zmrazení podmořské těžby ropy v evropských mořích. S návrhem přišel včera (7. července) komisař pro energetiku Günther Oettinger.

„Pokud jde o nové vrty, v této chvíli musíme postupovat s absolutní obezřetností,“ prohlásil včera eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger na půdě Evropského parlamentu a dodal: „S ohledem na současné události by měla každá zodpovědná vláda pozastavit vydávání povolenek k těžbě ropy v extrémních podmínkách.“

Moratorium na podmořskou těžbu ropy (které je v kompetencích vlád členských států) by mělo podle Oettingera trvat až do doby, než se podaří vysvětlit příčiny ropné katastrofy, která se udála na vrtné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu u pobřeží Spojených států. Mohutná exploze, která vrt patřící společnosti British Petroleum zasáhla 20. dubna a v jejímž důsledku se plošina o dva dny později potopila, způsobila, že od té doby do moře vytéká velké množství ropy.

Panel s pověřením vyšetřit příčiny havárie byl již zřízen americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho první setkání je naplánováno na polovinu července (12.-13. července) do New Orleans. Odhaduje se, že vyšetřování zabere šest měsíců.

Bezpečnost, bezpečnost, bezpečnost

Komisař Oettinger se ve svém včerejším návrhu podle všeho nechal inspirovat nedávným rozhodnutím Bílého domu, který nařídil moratorium na těžbu ropy v pobřežních vodách USA. Zmrazení americké těžby se ale zatím nepodařilo realizovat, jelikož byl Obamův zákon smeten ze stolu federálním ústavním soudem (Obamova administrativa se již nechala slyšet, že se proti soudnímu rozsudku v nejbližší době odvolá).

Komisař je přesvědčen, že Evropská unie musí do budoucna dbát především na bezpečnost ropné těžby a přijetím preventivních opatření riziko ekologických katastrof co nejvíce eliminovat. Důležité je také, aby společnost, která ponese za vrtání zodpovědnost, byla schopná případnou havárii zajistit.

„Udělování povolení musí předcházet demonstrace schopnosti těžební společnosti řešit kritickou situaci,“ nechal se slyšet eurokomisař.

„Stejně tak je třeba dokázat finanční schopnost převzít plnou zodpovědnost za způsobené škody. Teprve uvidíme, jaký nástroj se ukáže být tím nejvhodnějším, zda to bude povinné pojištění, speciální evropský fond nebo jiné stejně robustní řešení,“ řekl také Oettinger.

Problematiku bezpečnosti hloubkové mořské těžby ropy řeší společné s Oettingerem i jeho kolegové Janez Potočnik (životní prostředí), Maria Damanaki (námořní záležitosti a rybolov) a Kristalina Georgieva (mezinárodní spolupráce, humanitární pomoc a řešení krizí), kteří by během několika měsíců měli přijít s přesnějšími návrhy.

„Pokud to bude nezbytné, nebudeme váhat a v průběhu nadcházejících měsíců představíme legislativní iniciativy,“ přislíbil Oettinger, který se s společně s komisařem Potočníkem 14. července sejde se zástupci ropných a plynárenských společností a stejně tak národních regulačních úřadů sedmadvacítky. Předmětem jednání bude právě možnost revize evropské legislativy.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).