Některé dresy pro fotbalový šampionát jsou plné škodlivých chemikálií, tvrdí studie

Fotbalisté německého národního týmu; zdroj: Wikimedia Commons; autor: Steindy

Fotbalisté devíti národních týmů budou hrát na šampionátu Euro 2012 v dresech, které obsahují nebezpečné množství toxických látek, ukázala studie Evropského sdružení spotřebitelských svazů. V některých dresech prý nechybí olovo, nikl ani škodlivý organocín.

Již tento týden začíná evropský fotbalový šampionát, který se tentokrát koná v Polsku a na Ukrajině. Nejlepší fotbalisté kontinentu před jeho zahájením dostali varování, že jejich dresy mohou obsahovat zdraví škodlivé toxiny. Upozornilo je na to Evropské sdružení spotřebitelských svazů (BEUC).

Organizace totiž provedla testy chemického složení fotbalových dresů, které budou národní týmy na mistrovství používat. V devíti z nich prý nalezla „varovné“ množství škodlivých látek včetně olova. Jeho podíl v látce německých a španělských dresů podle zveřejněných informací překročil hodnotu povolenou pro dětské produkty. Portugalští a nizozemští fotbalisté prý zase budou hrát v dresech obsahujících nikl.

Domácí polský tým by pak měl své dresy podle BEUC rovnou vyhodit. Při testech v nich byly totiž objeveny sloučeniny organcínu v množství, které překračuje povolenou míru. Tyto chemické sloučeniny se používají pro neutralizování zápachu potu, organcín však může být toxický pro nervový systém.    

Ještě horší pak prý byly výsledky testů v případě italských a španělských dresů. Jejich součástí je totiž i nonylfenol, který může způsobovat poruchy endokrinních žláz a má škodlivé následky pro životní prostředí.

„Fotbaloví fanoušci jsou ochotni zaplatit až 90 eur za dres svého oblíbeného týmu,“ řekla ředitelka BEUC Monique Goyens. „Za takovou cenu jistě očekávají, že obdrží kvalitní a bezpečný výrobek,“ dodala.

Podle ní je „nevysvětlitelné“, že se do dresů mohou dostat tak škodlivé látky. „Ze strany výrobců je to nečistá hra vůči lidem i přírodě,“ prohlásila.  

Rada sdružení evropského chemického průmyslu (CEFIC) se k těmto údajům prozatím odmítla vyjádřit. Podle jejího vyjádření je nejprve třeba provést podrobnější testování.

Goyens v této souvislosti také upozornila, že Evropská unie by si měla dát záležet na přezkoumání nařízení o registraci, evaluaci a autorizaci chemických látek, které je známé pod názvem REACH.

Jeho revizi má Evropská komise v plánu již delší dobu (EurActiv 29.8.2011).