Mexiko načrtlo své plány do cancúnské klimatické konference

Mexiko, které bude v hostit příští vrcholnou konferenci o změnách klimatu, v současnosti sestavuje seznam cílů cancúnské konference. Na té bude pokračovat snaha o mezinárodní klimatickou dohodu.

Mexický ministr životního prostředí Juan Rafael Elvira Quesada včera (15. března) prohlásil, že právní úprava dohody se bude během jednání řešit až jako poslední.

„Ještě před Cancúnem si chceme vyjasnit data, vytyčit si pracovní cíle a výsledky, kterých budeme chtít v Cancúnu dosáhnout. Až pak budeme přemýšlet o konkrétní právní formě rozhodnutí,“ řekl Quesada novinářům během své návštěvy v Bruselu.

Dále prohlásil, že ještě než Mexiko v létě definitivně předloží cíle blížící se konference, tak o nich bude během následujících měsíců s ostatními státy intenzivně jednat.

Quesada se s ministry pro životní prostředí v Bruselu setkal, aby vyhodnotil unijní očekávání před klimatickou konferencí OSN. Ta se bude na konci roku konat právě v Cancúnu a bude navazovat na Kodaňskou dohodu, která byla dojednaná v prosinci minulého roku. Kodaňská dohoda byla pro EU zklamáním, neboť těžce vyjednaný dokument není právně závazný.

Eurokomisařka pro klima Connie Hedegard se ale již nechala slyšet, že nevěří, že Cancún přinese právně závaznou smlouvu. Mexický ministr nicméně prohlásil, že o právním statusu potenciální dohody Mexiko zatím nechce mluvit, aby se tak zabránilo dalšímu zklamání. Namísto toho se bude soustředit na konkrétní rozhodnutí v různých oblastech.

Podle Quesadových slov chce Mexiko ještě před začátkem konference podrobněji dojednat konkrétní podobu finanční pomoci rozvojovým státům v letech 2010 až 2013. Během tohoto období mají totiž vyspělé státy přispět rozvojovému světu 30 miliardami dolarů ročně (EurActiv 21.12.2010). Dalším bodem, který chtějí Mexičané dojednat ještě před začátkem konference, je dohoda o snížení emisí z odlesňování a degradace lesů (tzv. mechanismus REDD+), finanční pomoc rozvojovým státům na boj proti klimatickým změnám v období po roce 2013 a cíle o kolik snížit emise.

Quesada slíbil, že proces vyjednávání bude „velmi otevřený“ a že Mexiko bude spolupracovat se všemi státy. Poté zdůraznil, že bude naslouchat potřebám rozvojových států. Mexický ministr minulý měsíc navštívil Indii a na červen plánuje setkání s 56 ministry afrických států.

K budoucnosti Kjótského protokolu řekl, že bude pokračovat, dokud se státy nedohodnou na dokumentu, který by jej nahradil. „Musíme si uvědomit, že Kjótský protokol je pro rozvojové státy velmi důležitý,“ dodal mexický ministr.

EU chtěla v Kodani nahradit Kjótský protokol novým dokumentem týkajícím se všech států. Chudé státy ji ale obvinily, že tím Kjótský protokol zabila. Od té doby se tón prohlášení EU změnil a Hedegaard se nechala slyšet, že EU proti protokolu nic nemá, nicméně potřebuje podle ní reformovat (EurActiv 10.3.2010).