Merkel a Sarkozy tlačí rozhovory o klimatu vpřed

Francie a Německo včera na mimořádném summitu Evropské unie podpořily Dánsko ve snahách o dosažení nové klimatické dohody. Zatím ovšem stále není jasné, zda vůbec do Kodaně přijede jeden z klíčových hráčů: americký prezident Barack Obama.

Německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Nicolas Sarkozy se včera ještě před zahájením jednání o kandidátech na dvě vysoké pozice ve vedení Unie sešli s dánským premiérem Lars Loekke Rasmussenem. Cíl tohoto setkání byl jediný, a sice na poslední chvíli zajistit, aby z nadcházejícího klíčového summitu o klimatu v Kodani vzešla dohoda, která bude dobrým základem pro nástupce Kjótského protokolu.

„Celosvětová spolupráce bude pro úspěch kodaňské konference zásadní,“ řekla včera Angela Merkel s tím, že text dojednaný v Dánsku se může dostat do podoby právně závazné smlouvy, která nahradí Kjóto, v první polovině příštího roku.

Podobně mluvil včera i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, podle něhož musí Kodaň přinést konkrétní závazky, čísla a jasná pravidla hry. „Opravdu nechceme dosáhnout nemastné, neslané dohody plné špatných kompromisů,“ zdůraznil Sarkozy.

Oba zmínění politici se zavázali, že udělají vše proto, aby na kodaňském summitu nechyběl nikdo z nejvýznamnějších světových lídrů. Ti by v Dánsku měli jednat na závěr celé konference, tedy 17. a 18. prosince. „Potřebujeme, aby se celý svět rozhýbal,“ uvedl včera Sarkozy a zdůraznil, že Evropa už teď dělá pro ochranu klimatu dost. Podle francouzského prezidenta je ovšem ochotna ještě přidat, pokud s ní „budou na palubě“ také další země.

Dosažení rozumného kompromisu na klimatické konferenci v Kodani se však jeví čím dál víc jako utopie. Bohatý svět zatím nepřišel s konkrétními návrhy, jak pomoci s klimatickými změnami rozvojovým zemím a ani je neuspokojil, pokud jde o slíbenou redukci emisí skleníkových plynů. Už několik posledních týdnů se proto mluví o tom, že nadcházející summit bude úspěšný pokud dosáhne „politické dohody“, která bude základem pro nové Kjóto. To by se pak mělo vyjednat během příštího roku (EurActiv 9.11.2009).

Na druhou stranu Dánové i přes minimální pokroky v jednání aspoň navenek stále neztrácí optimismus a věří, že dosažením rozumného kompromisu je stále možné. „Naším cílem je dosažení dohody, která bude splňovat dva předpoklady,“ uvedl včera Rasmussen. Jednak má sloužit jako základ pro jednání na půdě OSN o novém legislativním rámci pro globální boj se změnami klimatu a za druhé by měla obsahovat jasné politické závazky, které umožní okamžitě přijímat nezbytná opatření proti klimatickým změnám.

Zatímco v Dánsku panuje optimismus, na druhém břehu Atlantiku, ve Spojených státech, převládá skepse. Americký prezident Obama se tam totiž ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny: Mezinárodní společenství na něj tlačí, aby co nejrychleji přišel s jasnými závazky na snižování emisí, avšak americký Senát zdržuje projednání klíčového klimatického zákona, který tak zcela jistě nebude na stole před Kodaní.

I když některé zdroje z Washingtonu naznačují, že by se Obama, po té co v Oslu nedávno dostal Nobelovu cenu míru, mohl ukázat i v Kodani, jiné mluví o opaku. Například jeden z demokratických poradců v americkém Senátu nedávno pro portál Politico uvedl: „Obama by radši měl zůstat doma, než aby tam jel s prázdnýma rukama.“

Jak uvádí Politico, republikánští senátoři se rozhodně nebudou zasazovat o rychlé přijetí klimatického zákona a rádi uvidí další prohru demokratického prezidenta Obamy. Ten už letos v Dánsku jeden zápas ztratil – o olympijskou kandidaturu Chicaga.