Londýn 2012 bude „nejzelenější olympiádou“, podle ekologů však nevyužil všechny možnosti

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: César.

Celý sportovní svět už netrpělivě očekává blížící se letní olympijské hry, které budou zahájeny již tento pátek (27. července). Pořadatelé uvádějí, že se bude jednat o „nejzelenější olympiádu“, jaká byla dosud zorganizována. Podle nové studie si ale Londýn ponechal rezervy.

Už za několik dní se pozornost všech sportovních fanoušků obrátí směrem k Londýnu, který bude od pátku 27. července do neděle 12. srpna pořádat letní olympijské hry. Zatímco budou sportovci zápolit o zlaté medaile, organizátoři her by chtěli vybojovat titul „nejzelenější olympiády“ sportovní historie.

Londýn proto plánuje poskytování veřejné dopravy zdarma, využívání nízkoemisních vozů pro dopravu sportovců, diváků i pro zásobování her, či zásobování potravinami s visačkou „Fair trade.“

Na ekologičnost celé olympiády se navíc organizátoři pokoušeli zaměřit již při výstavbě sportovních areálů. Pořadatelé se při stavebních pracích snažili například snížit uhlíkovou stopu, dekontaminovat zeminu v okolí sportovišť či zlepšit prostředí pro londýnskou zvěř pomocí výsadby nových lesoparků. 

„Chceme hry využít k tomu, abychom celou generaci lidí, a to včetně firem, nadchli pro ekologické otázky,“ říká David Stubbs, ředitel pro ekologii a udržitelnost organizačního výboru londýnských her.

Olympiáda by mohla být daleko zelenější

Na ekologické cíle Londýna se zaměřila i nová studie, jejímiž autory jsou ekologické skupiny WWF a BioRegional. Podle ní pořadatelé zaspali především v oblasti energetiky, či vlivu na veřejné zdraví.

Londýn tak podle autorů studie nedodrží své cíle například ve využívání obnovitelných zdrojů, zpracovávání odpadů či dostatečném snížení uhlíkové stopy. Zhoršená by měla být i kvalita ovzduší ve městě.

„Londýn 2012 stanovil laťku udržitelnosti pro další letní olympiády vysoko, ale některé sliby, které učinil v roce 2005, nesplnil, přestože víme, že se o to snažil. Nejvíce jsme byli zklamáni nedodržením cílů týkajících se obnovitelné energie. Proto naše snaha o zajištění trvale udržitelné olympiády bude pokračovat,“ prohlásila Sue Riddlestone, výkonná ředitelka skupiny BioRegional, která se podílela i na vypracování původní strategie.

Londýn nasadil vysokou laťku

Přes tyto výtky by však podle autorů měla být londýnská olympiáda opravdu tou „nejzelenější olympiádou“ všech dob a měla by nastavit laťku i dalším podobným sportovním akcím. Její přístup by pak mohl sloužit jako měřítko při výběru pořadatelské země pro LOH 2020.

„Přejeme Londýnu 2012, aby byl schopen prosadit udržitelnost trochu rychleji, s vyššími standardy a ještě silněji v důrazu na změny v olympijském parku,“ parafrázují v závěru práce známé olympijské heslo autoři studie.