Kybernetické útoky zastavily obchodování s povolenkami

Zdroj: CreativeCommons.org

Hackeři kradou evropské emisní povolenky. Z účtu českého obchodníka jich odcizili 470.000. Evropská komise proto včera (19. ledna) dočasně přerušila obchodování na evropském trhu s emisemi.

Rakousko, Česko, Řecko, Estonsko a Polsko musely v uplynulých dnech kvůli útokům hackerů uzavřít své národní registry emisních povolenek. Jako první nahlásilo manipulace s povolenkami v registrech v úterý (18. ledna) Rakousko. Poslední kapkou bylo ale včerejší hlášení v Česku sídlící firmy Blackstone Global Venture, že z jejího účtu zmizelo téměř půl milionu emisních povolenek v hodnotě 6,8 mil. eur.

„Považujeme je za ukradené (…). Víme, že nejdříve byly povolenky převedeny do Estonska. Poté žádné další informace nemáme,“ řekl pro agenturu Reuters zástupce Blackstone Global Ventures Daniel Butler.

Na zprávy z Česka okamžitě zareagovaly a své registry zavřely Řecko, Estonsko a Polsko, které zaznamenaly podobné případy manipulací s povolenkami.

Evropská komise následně na svých webových stránkách oznámila, že počínaje středou 19. ledna dočasně pozastavuje všechny transakce v Evropském systému obchodování emisních povolenek (ETS).

„Incidenty z posledních týdnů jen podtrhují nutnou potřebu“ zlepšení bezpečnostních opatření, uvedla Evropská komise na svých webových stránkách s tím, že ETS pravděpodobně nespustí dříve jak 26. ledna.

Podkopou hackeři důvěru v ETS?

Podle odborníků je situace vážná. Největší světový trh s emisními povolenkami v hodnotě několika desítek miliard eur prochází po listopadové krádeži 1,6 mil. rumunských povolenek další vážnou zkouškou důvěry světových obchodníků.

„Všichni obchodníci trh opouští – tohle je vážné,“ komentoval situaci jeden z obchodníků.

Podle vysoce postavené evropského úředníka, Jose Delbekea, může za útoky a manipulace s povolenkami nedbalost národních vlád.

„Nemám slov k ledabylosti, kterou předvádí některé členské země EU,“ řekl Delbeke.

„Už dlouho klepeme na dveře v řadě členských zemí a upozorňujeme, aby si na manipulace s povolenkami daly pozor (…). Evidentně polovina států zatím nebrala naše varování vážně.“

„Do cen povolenek na trhu by se mohl projevit určitý psychologický efekt, ale pokud nevypukne panika, nějaké zásadní zhroucení cen podle mne nehrozí,“ předpokládá Emmanuel Fages ze společnosti Societe Generale/Orbeo.

Do EU ETS je v současné době zahrnuto přibližně 11.000 zařízení, což odpovídá asi 50 % celkových emisí CO2 v EU a zhruba 40 % celkových emisí skleníkových plynů v EU.

Jedná se zejména o zařízení s vysokými emisemi v energetickém a teplárenském průmyslu a vybraných energeticky náročných průmyslových odvětvích, jež představují spalovny, ropné rafinerie, koksovny, železárny a ocelárny, cementárny, sklárny, vápenky, cihelny, keramičky, celulózky a papírny.

Od roku 2012 dojde k rozšíření ETS na emise z letecké dopravy směřující na evropská letiště i z nich.

V roce 2013 má být systém EU ETS renovován a rozšířen, aby mohl hrát ústřední roli při plnění cílů EU při snižování emisí do roku 2020.