Koronavirus zelenou agendu nezastínil. Komise zahájila veřejnou konzultaci ke klimatickým cílům

© Shutterstock

Evropská komise včera navzdory koronavirové krizi oficiálně zahájila veřejnou konzultaci ohledně budoucí podoby klimatické politiky. Do 23. června se v ní zájmové skupiny a občané mohou vyjádřit k tomu, o kolik procent by měla EU do roku 2030 snížit emise oxidů uhlíku proti hodnotám z roku 1990.

Členské státy se zavázaly ke snížení emisí o 40 procent. Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou je ale v takzvané Zelené dohodě ambicióznější a hovoří o 50 až 55 procentech. Nyní se Komise ptá na názor občanů, stakeholderů a organizací.

Environmentalisté jsou však zklamaní. Dotazník totiž neobsahuje možnost vyjádřit se pro ještě větší navýšení cílů, tedy na více než Komisí navrhovaných 50-55 procent.

Ředitel environmentální skupiny CAN Europe Wendel Trio upozorňuje, že je takové snížení nedostačující. Pokud by chtěla Evropa splnit závazky Pařížské dohody a udržet zvyšování teploty na úrovni 1,5 stupně Celsia, muselo by se počítat s redukcí emisí oxidů uhlíku až o 65 procent.

Konečný cíl pak bude součástí klimatického zákona. Konkrétní cíle pro rok 2030 hodlá Komise podle návrhu zveřejnit do září, neboť chce nejprve vyčíslit přesný ekonomický dopad opatření spojených se zpřísněním závazků.

Nový klimatický zákon přinutí země EU splnit své sliby. Z uhlíkové neutrality se stává závazek

Evropská unie bude po roce 2050 vypouštět jen takový objem emisí, který je schopná odbourat, ať už pomocí stromů nebo moderních technologií. Počítá s tím nový klimatický zákon EU.

Koronaviru navzdory

Veřejnou konzultaci Evropská komise spustila navzdory tomu, že v posledních týdnech zaznívají výzvy, aby EU kvůli pandemii a s ní spojenými hospodářskými důsledky své klimatické cíle snížila.

Například český premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno prohlásil, že Evropa by měla s ohledem na koronavirovou krizi na Zelenou dohodu „zapomenout“. Podobné hlasy zazněly i z Polska.

Kvůli koronaviru má Evropa zapomenout na klima, říká česká vláda. Nesmysl, brání se ekologové

„Evropa by měla teď zapomenout na Green Deal a měla by se soustředit skutečně na koronavir,“ prohlásil včera na tiskové konferenci po jednání vlády český premiér. Chce o tom dnes diskutovat se svými protějšky na další videokonferenci Evropské rady.

Minulý týden ale zelenou agendu členské státy posvětily a pověřily Komisi vytvořením záchranného plánu pro evropskou ekonomiku, do jehož centra se na poslední chvíli dostala právě i ochrana klimatu. Opatření by tak podle premiérů měla zajistit udržitelný růst a zohlednit „aspekty ekologické a digitální transformace“.

„Komise se soustředí na boj s koronavirem, zároveň ale pokračujeme v práci na dlouhodobých politických cílech zahrnujících Zelenou dohodu,“ uvedla ke konzultaci Evropská komise.

Ochrana klimatu musí být součástí plánu pro zotavení evropské ekonomiky, shodují se premiéři EU

Pandemie koronaviru zasadí evropské ekonomice těžkou ránu. Premiéři a prezidenti členských zemí EU proto vyzvali Evropskou komisi, aby přišla s komplexním plánem pro její zotavení. Zdůraznili přitom, že ani koronavirová krize by neměla Unii odradit od ochrany klimatu.

Dlouhodobým cílem Evropské komise je vyvážit do poloviny století všechny emise skleníkových plynů ekologickými opatřeními. K dosažení takzvané klimatické neutrality do roku 2050 se na loňském prosincovém summitu přihlásili prezidenti a premiéři všech států EU vyjma Polska. Norma připravená Komisí počítá s nulovými emisemi pro celou sedmadvacítku. Země, které své hospodářství budou přizpůsobovat pomaleji, by tedy mohly svým úsilím teoreticky vyvážit státy s rychlejším přechodem k „zelené“ ekonomice.