Komise je znepokojena kácením na Šumavě, ohrožuje prý tamní přírodu

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Huhulenik.

Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik je znepokojen současnou situací v národním parku na Šumavě, který počítá s dalším kácením stromů. Uvedl to prý v dopise, který adresoval českému ministrovi pro životní prostředí Tomáši Chalupovi. V dnešním vydání (21. června) na to upozorňují Lidové noviny.

Evropskou komisi zneklidňují informace o dalším kácení stromů v lokalitě Na Ztraceném u Modravy, s nimiž počítá vedení národního parku Šumava. V dopise, který byl adresován českému ministrovi pro životní prostředí Tomáši Chalupovi, to uvedl evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik. Informovaly o tom Lidové noviny (LN), které údajně mají dopis k dispozici. 

Potočnik se podle nich obává, aby celoplošné kácení stromů kvůli kůrovci vážně nepoškodilo místní ekosystém a nezanechalo trvalé stopy na lesním porostu a zvířectvu, které se v něm skrývá. 

„Evropská komise obdržela znepokojující důkazy o tom, že opatření přijatá z fytosanitárních důvodů minulý rok významně zasáhla chráněné druhy, které na místě žijí, zvláště tetřeva hlušce, a způsobila podstatný úpadek smrkového lesního biotopu,“ citují LN komisaře. 

Potočnik, který ministra Chalupu vyzval, aby velkoplošné kácení v národním parku zastavil, prý nevyloučil, že by v opačném případě proti České republice mohl iniciovat i právní kroky. Podle něj prý Česko svým jednáním porušuje celou řadu unijních směrnic o ochraně přírody. 

Ministerstvo životního prostředí se k dopisu odmítlo vyjádřit. LN sdělilo, že list od eurokomisaře zatím oficiálně neobdrželo. 

Stížnosti už proběhly

Jak nedávno EurActiv informoval, na postup správců národního parku v lokalitě Ptačí potok (známá též jako zmiňovaná lokalita Na Ztraceném), která patří do evropské soustavy chráněných území Natura 2000, si v minulosti v Bruselu stěžoval i Mojmír Vlašín z Ekologického institutu Veronica, základní organizace Českého svazu ochránců přírody. 

Ve stížnosti, kterou se letos na jaře rozhodl na ministerstvo i Správu NP Šumava podat, poukazoval zejména na masivní těžbu dřeva v lokalitě, která podle něj probíhala mimo rámec evropského práva (EurActiv 19.4.2012).  

Kvůli kácení lesů se v místě odehrály i protesty a blokády několika nevládních ekologických organizací.