Klimatická neutralita do roku 2050? Lídři zemí EU se zatím nedohodli

© European Union, 2019

Mezi lídry členských zemí Evropské unie ani po třech hodinách jednání o podpoře klimatické neutrality nenastala shoda.

Podle původního plánu mělo pracovní zasedání na toto téma končit v 19:00, rozhovory se ale protahují i do večerních hodin. Překážkou jsou mimo jiné rozdílné názory na status jaderné energetiky, která je podle Česka pro realizaci ekologických cílů klíčová.

Členské státy v zásadě souhlasí s cílem uhlíkově neutrální EU k roku 2050, tedy dosažení stavu, kdy budou veškeré emise oxidu uhličitého v evropském bloku vyváženy například vysázenými stromy. Některé země ale mají specifické požadavky ohledně podmínek, za jakých by se mělo o tento stav usilovat. Na summitu v Bruselu o věci začali jednat v 16:30, po třech hodinách diskusi přerušili kvůli večeři a společné fotografii.

Český premiér Andrej Babiš uvádí, že ČR se při ekologické transformaci neobejde bez jaderné energetiky, a chce, aby tento bod odráželo společné prohlášení unijních lídrů.

Babiš: Česko chce také dosáhnout uhlíkové neutrality, bez jádra to ale nepůjde

Česko chce také dosáhnout uhlíkové neutrality, uvedl dnes premiér Andrej Babiš. Klíčem je podle něj jádro a finanční podpora EU.

Představitel obeznámený s průběhem jednání novinářům sdělil, že na odpoledním zasedání šéfové států a vlád prezentovali svá stanoviska a z jednání byla cítit snaha nalézt kompromis. Premiér Babiš údajně požaduje především to, aby závěry summitu uznaly, že jádro bude při snižování emisí pro některé státy klíčové. Rakousko a Lucembursko se před vrcholnou schůzkou postavily proti tomu, aby bylo možné na stavbu jaderných bloků čerpat unijní podporu, zdroj, který informoval o českém stanovisku, ale tento bod označil za nedorozumění. Česko prý peníze na rozvoj jaderné energetiky nepožaduje.

Pozice premiéra Babiše nicméně není jediným kamenem úrazu dnešních jednání. Jiný diplomatický zdroj uvedl, že Polsko stále trvá na tom, aby závěry obsahovaly co nejkonkrétnější částky určené pro země, které jsou nejvíce závislé na energii z fosilních paliv. Naděje na dosažení dohody však podle něj stále existuje.

10 hlavních bodů Evropské zelené dohody z dílny nové Komise

Evropská komise ve středu představila očekávanou Evropskou zelenou dohodu (European Green Deal), která zahrnuje dlouhý seznam konkrétních plánů s cílem dosáhnout v EU do roku 2050 klimatické neutrality.