Klima: Závazek vůči rozvojovým zemím splníme, říká EU

Zdroj: CreativeCommons.org.

Ze zprávy, kterou včera schválili ministři financí členských zemí EU, vyplývá, že Unie letos rozvojovým zemím poskytla na opatření související s klimatickými změnami 2,2 miliardy eur. Přestože číslo je o něco nižší, než suma, k níž se Evropa zavázala vloni v Kodani, EU věří, že svým slibům dostojí.

Zpráva přináší informace o průběžném plnění závazku, který dala Evropská unie rozvojovým zemím v tzv. Kodaňské dohodě. V té se píše, že vyspělé státy pošlou v letech 2010-2012 chudým zemím 30 miliard dolarů na snižování emisí skleníkových plynů a na opatření související s adaptací na změny klimatu. Do roku 2020 se má objem financí na investice v rozvojových zemí zvýšit na 100 miliard dolarů ročně.

Z dokumentu vyplývá, že EU a členské státy mobilizovaly v roce 2010 2,2 miliardy eur a mají tak nakročeno ke splnění celkového závazku EU, který má v letech 2010-2012 činit 7,2 miliardy eur.

Přestože EU dosavadní plnění označuje za úspěch, faktem zůstává, že podle původního plánu měla v letošním roce poslat rozvojovým zemím o 200 milionů eur více. Slíbila totiž, že každým rokem uvolní 2,4 miliardy eur.

Zveřejněná čísla dále ukazují, že Evropě může ke splnění celkového cíle pro období 2010-2012 chybět až 357 milionů eur. Podle nepotvrzených zpráv za to může především změna postoje italské vlády.

Ve zprávě se dále dočteme, že své závazky pro letošní rok nesplnily celkem čtyři státy. Žádný z nich ale výši svého celkového příspěvku nijak nezpochybnil a očekává se tedy, že v následujících letech jejich vlády pomoc navýší tak, aby letošní výpadek kompenzovaly.

Navzdory všem ujištěním je však splnění celkového závazku ve hvězdách. Řada států se potýká s nadměrným zadlužením a není proto jisté, že slíbený příspěvek v následujících letech skutečně uvolní.

„Je neuvěřitelné, že premiér Berlusconi chce vzít svůj slib z Kodaně zpět. Recese byla přeci v plném proudu už tehdy, nemůžeme jí stále využívat jako alibi k neplnění svých závazků vůči Evropské unii,“ uvedla Farida Bena, mluvčí italské větve mezinárodní neziskové organizace Oxfam.

Téměř polovina prostředků, které Evropská unie v loňském roce rozvojovým zemím poskytla, putovala podle zprávy na snižování emisí prostřednictvím nízkouhlíkových technologií. Třetina peněz šla na projekty adaptace na změny klimatu a zbývající 362 milionů na ochranu lesů.

Dokument dále uvádí, že přes polovinu peněz vyplatila Evropa rozvojovým zemím ve formě půjček a 1,05 miliardy eur ve formě grantů.

Evropská unie hodlá svou zprávu nyní prezentovat na klimatických jednáních, které v mexickém Cancúnu začnou 29. listopadu. Hlavním tématem má být právě financování redukčních a adaptačních opatření v rozvojových zemích.

Organizace, které se zabývají bojem proti chudobě, ale unijní pomoc kritizují. Peníze, které EU posílá do rozvojových zemí, podle nich nepředstavují „nový a dodatečný“ zdroj financí. Prostředky státy v rámci svých rozpočtových kapitol na rozvojovou pomoc pouze přesunuly na boj se změnami klimatu.

Evropa má v Cancúnu šanci obnovit před chudými státy svou důvěryhodnost. Zpráva EU o krátkodobém financování spíše ale svědčí o tom, že místo aby (Evropa) přišla s jasným vyjádřením kolik pomoci je ještě třeba, aby se rozvojové státy mohly vypořádat s ničivými dopady změn klimatu, snaží se pravou povahu věcí zakrýt,“ postěžovala si Elise Ford, ředitelka bruselské kanceláře Oxfamu.