Klima: Chudé státy pobouřeny dánským návrhem

Rozhovory o klimatu probíhaly včera teprve druhým dnem a už došlo k významné roztržce mezi rozvojovými a bohatými státy. Na veřejnost totiž pronikla pracovní verze záverečné politické dohody, která chudé státy staví do nevýhodné pozice. Vyjednavači se dnes snaží uklidnit vášně a vrátit se k věcné diskusi.

„Tento text okrádá rozvojové země o jejich spravedlivý a férový podíl na prostoru v atmosféře. Staví bohaté a chudé státy do úplně stejné pozice,“ uvedl včera Lumumba Di-Aping, hlavní súdánský vyjednavač a předseda skupiny 132 rozvojových zemí známé pod zkratkou G77 plus Čína.

Jádrem sporu je předběžný návrh politické dohody, která by měla příští týden završit vyjednávací maratón v Kodani. Únik tohoto dokumentu (připraveného ještě před zahájením konference) a především jeho obsah sklidil velkou kritiku nejen od rozvojových zemí, ale také od nevládních organizací.

„Zákulisní jednání pod taktovkou Dánů se soustřeďují především na uspokojení bohatých zemí namísto toho, aby hledala ambiciózní a férový kompromis přijatelný pro valnou většinu států,“ tvrdí například Kim Carstensen z ekologické organizace World Wide Fund for Nature (WWF).

A co tedy chudé země a ekology tak rozčílilo? Dokument, jehož útržky agentura Reuters zveřejnila už minulý týden, především jasně říká, že s uspořádáním zakotveným v Kjótském protokolu, kdy závazné limity ohledně vypouštění emisí platily jen pro bohaté země, je definitivně konec. Konkrétně se v návrhu mluví o tom, že by rozvojové státy v roce 2050 neměly vypouštět více než 1,44 tun CO2 na osobu, zatímco u bohatých zemí by emise mohly dosahovat až 2,67 tun. To je podle kritiků jasná diskriminace chudých, ale rychle rostoucích států.

Co víc, návrh předpokládá, že by kontrola nad financováním boje proti klimatickým změnám připadla do rukou Světové banky, čímž by se oslabila role OSN. „Plány dánské vlády jdou přesně proti hlasům rozvojových států, které volají po tom, aby za správu nově vzniklého klimatického fondu odpovídala Rámcová úmluva OSN o změně klimatu,“ uvedla organizace ActionAid bojující proti chudobě.

„Světová banka má velmi špatné skóre pokud jde o její práci na projektech zaměřených na udržitelný rozvoj. Je s podivem, že se návrh (Dánska) označuje za pokrokový,“ uvedl Harjeet Singh z ActionAid.

Až včera se pobouření chudých zemí projevilo naplno, ovšem známky nesouhlasu se mezi nimi objevily už minulý týden, kdy část dánského plánu unikla přes agenturu Reuters. Indický ministr životního prostředí se tehdy nechal slyšet, že pokud budou Dánové návrh obhajovat i přímo na konferenci, povedou jednání do slepé uličky.

Podle pozorovatelů je teď nejdůležitější, aby se uklidnily vášně a vyjednavači se znovu vrátili k věcným rozhovorům. „Dánský návrh je nesmí vyvést z konceptu. Musí se zaměřit během dalších šesti dnů jen a jen na to, aby dali dohromady životaschopný kompromis,“ říká například Antonio Hill ze společnosti Oxfam International.

S tím souhlasí i šéf českých vyjednavačů Pavel Zámyslický z MŽP, který (spolu s kolegyní Klárou Mikulíkovou) na blogu iDNES napsal: „Doufejme, že tato dnešní aféra zásadně nenaruší vyjednávání a zcela nezdecimuje již tak narušenou důvěru mezi rozvojovým a rozvinutým světem. Náprava vztahů s rozvinutými zeměmi musí být přesvědčivá a musí přijít rychle. Tak vzhůru do vyjednávání!“