Italové se na Nový rok rozloučili s oblíbenými igelitkami

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: velkr0.

Od 1. ledna platí v Itálii zákon, který zakazuje obchodům distribuci nákupních igelitových tašek. Italové, kteří v Evropě patří mezi jejich největší spotřebitele, si od něj slibují lepší ochranu životního prostředí. Výroba igelitek je energeticky náročná a jejich rozklad v přírodě trvá velmi dlouho.

„Udržitelnost tvoří malé změny v našem životním stylu, které nic nestojí, ale mohou zachránit planetu,“ uvedla Stefania Prestigiacomo, ministryně životního prostředí Itálie, kde od 1. ledna letošního roku platí zákaz distribuce igelitových tašek v obchodech a supermarketech. 

Pro Italy to ale bude změna velká. Patří totiž k největším spotřebitelům tohoto produktu v Evropě. Hlavní italská asociace na ochranu přírody Legambiente odhaduje, že obyvatelé Apeninského poloostrova ročně spotřebují až 20 miliard tašek. 

„Každý Ital užije za rok 400 plastových tašek a Itálie je tak zodpovědná za 25 % z celkové spotřeby těchto tašek v Evropě,“ upřesnila Eva Alessi, mluvčí Světového fondu na ochranu přírody (WWF). 

Podařilo se to až teď

Podobnou legislativou se italští poslanci zabývali už v roce 2006, a pokud by tenkrát zákon schválili, býval by platil již od loňského ledna. 

Jeho zdržení ale způsobila průmyslová lobby, která upozorňovala na to, že zákaz způsobí zmatek. Přechod na výrobu tašek z jiných materiálů není jednoduchý a levný, argumentovala. Zákon teprve nedávno prosadila italská vláda.  

Od soboty 1. ledna tak budou v italských obchodech ke koupi pouze tašky, které jsou vyráběny z jiného materiálu. V tomto případě se bude jednat například o ekologicky rozložitelný plast, látku či papír. 

Ač jsou zmiňované materiály na rozdíl od klasických plastů k životnímu prostředí šetrné, jejich velkou nevýhodou je, že se mohou například za silného deště promočit. 

Itálie je zatím první členskou zemí EU, která zákaz distribuce igelitek uzákonila. Jinde v Evropě obchody vedle typických igelitových tašek nabízejí alternativní produkty, které jsou vyrobeny například z bavlny. Rozhodnutí, který výrobek zakoupit, ponechávají pak na zákazníkovi. Stejně tomu je i v případě České republiky.