Hrozí vymření až milionu přírodních druhů. Komise má plán, jak je ochránit

© Pixabay

Země Evropské unie by do roku 2030 měly na pětině svých suchozemských i vodních ploch zavést opatření pro obnovu přírodních ekosystémů. V zájmu ochrany vymírajících druhů i lidského zdraví by také zemědělci měli do konce desetiletí omezit využívání pesticidů na polovinu. Počítá s tím dnes zveřejněný návrh Evropské komise, která předložila první celounijní pravidla k ochraně přírodních druhů.

Evropa se potýká s velkým úbytkem populace živočichů a rostlin. Podle eurokomisaře pro životní prostředí a oceány Virginijuse Sinkevičiuse hrozí vymření až milionu druhů, zejména vinou intenzivního zemědělství, odlesňování a rozšiřování městských ploch.

„Vědci mluví jasně, není času nazbyt. A jasná je také ekonomická stránka věci: každé investované euro se vrátí nejméně osmkrát,“ řekl komisař s odkazem na přínos ochrany přírody pro boj proti klimatickým změnám, pro potravinovou bezpečnost či pro zdraví lidí.

„Ochrana přírody je potřebná, ale není dostačující k zachování přírodní rozmanitosti. Je potřeba obnovovat narušené ekosystémy a vrátit přírodu zpět. Toto je poprvé, co se někde obnova přírody stává zákonnou povinností,“ okomentovala iniciativu Lenka Fryčová, expertka Světového fondu na ochranu přírody. 

Cílem nových opatření má být podle unijní exekutivy mimo jiné opětovné rozšíření ubývající populace včel, ochrana půdy a rozšíření rozmanitosti druhů na zemědělských plochách či posílení populace některých mořských živočichů. Unijní státy mají také zastavit úbytek zelených ploch ve městech či odstraňovat překážky na říčních tocích, aby jich do roku 2030 nejméně 25.000 kilometrů teklo zcela volně.

O návrzích začnou za českého předsednictví ve druhé polovině roku jednat členské státy a europoslanci. Komise doufá v jejich přijetí nejpozději během dvou let, aby se podařilo cíle stanovené ke konci desetiletí splnit.

„Je důležité připomenout, že se zatím jedná o návrh, který bude dál projednávat Evropský parlament a pochopitelně také zástupci jednotlivých členských zemí včetně Česka. Může se tedy ještě více či méně proměnit,“ upozornila hlavní analytička projektu České zájmy v EU Helena Truchlá.  

„Protesty se dají očekávat hlavně od zemědělců, kteří například pesticidy na svých polích zatím používají. Méně škodlivé alternativy jsou v tuto chvíli pro ně nákladnější variantou. I proto počítá EU s finanční podporou, která by měla přechod k šetrnějšímu nakládání s půdou usnadnit,“ dodala. 

Podpora biodiverzity má v Česku obrovské rezervy, říká mladý farmář roku Vodňanský

Evropské dotace mohou v zemědělství ovlivnit spoustu věcí, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz mladý farmář roku 2021 Erich Vodňanský. Hospodaření podle něj musí vždy stát na funkčním ekonomickém základu, zároveň by však mělo poskytovat prostor přírodě.