EU následuje Kanadu, zakáže bisfenol A v kojeneckých lahvích

Evropská unie se včera (25. listopadu) shodla na úplném zákazu používání bisfenolu A (BPA) při výrobě kojeneckých lahví. Látka, která se přidává do tvrdých plastů, může podle Bruselu ohrozit vývoj a imunitní systém malých dětí.

Bisfenol A, který se přidává do tvrdých polykarbonátových plastů, představuje podle Evropské unie zdravotní riziko především pro ty nejmenší. Od poloviny příštího roku už by se s ním proto neměli setkat evropští spotřebitelé při nákupu kojeneckých láhví.

„Dnes přijaté rozhodnutí je dobrou zprávou pro evropské rodiče, kteří si nyní mohou být jisti, že od poloviny roku 2011 nebudou plastové kojenecké láhve v EU obsahovat BPA, řekl evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli.

Chemická látka BPA se přidává do tvrdých průhledných plastů a spotřebitelé se s ní kromě kojeneckých lahví setkají například také v krabičkách na jídlo.

Podle organizace Greenpeace „řada vědeckých studií poukazuje na celou škálu zdravotních rizik, jakými jsou rakovina prsu, varlat či prostaty, astma, vývojové poruchy, cukrovka a další, které může styk s látkou způsobit, a to už nízkých dávkách“.

Kvůli zdravotním rizikům už BPA zakázala Kanada, Francie, Dánsko a několik amerických států. Kanada jako první na světě prohlásila BPA za toxickou látku a to navzdory silným protestům chemického průmyslu, podle kterého se zdravotní rizika látky zatím neprokázala.

Rozhodnutí EU, na kterém se shodla většina vládních expertů sedmadvacítky, znamená, že kojenecké láhve obsahující bisfenol A budou moci být v EU vyráběny do března 2011 a do června 2011 bude muset skončit i jejich prodej a dovoz na území Evropské unie.

Podle organizace The National Childbirth Trust, která bojovala za zákaz BPA ve Velké Británii, se bisfenol A uvolňuje z plastu například při velkém zahřátí.

„Pokud dáte do láhve horkou tekutinu, nebo tekutinu obsahující tuky, BPA se z plastu uvolňuje,“ řekla ředitelka organizace Belinda Phipps pro britské BBC.

Zástupci chemického průmyslu v Evropě se zákazem nesouhlasí. Podle Jasmin Bird z Asociace evropských výrobců plastu (PlasticsEurope industry association) poslední studie spíše potvrzují nezávadnost BPA. Odkazuje přitom zejména na studii Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority, EFSA) ze září tohoto roku, která podle Jasmin Bird potvrzuje bezpečnost BPA.

„Pokud je tu nějaké nové zjištění ohledně zdravotních rizik BPA, velmi rádi bychom ho znali,“ dodala Bird pro EurActiv.