Důraz na ochranu klimatu je pandemii navzdory větší, v byznysu roste poptávka po udržitelnosti

© Pixabay

Tento článek je součástí Special reportu: Ochrana klimatu: Nová byznysová příležitost?

Byznys začíná brát ochranu klimatu vážně. Zatímco firmy začínají analyzovat své ekologické stopy, investoři pokukují po ekologicky odpovědných příležitostech. Upozornili na to řečníci brněnské konference Velvet Innovation. 

Řešení koronavirové pandemie si vyžádalo plnou pozornost vlád evropských států a institucí Evropské unie, proto se ostatní oblasti zájmu sedmadvacetičlenného bloku minimálně na nějakou dobu posunuly na druhou kolej.

Po vypuknutí epidemie v Evropě, na jaře loňského roku, tak vyvstala otázka, jak covid-19 ovlivní nové zelené ambice Unie. A to nejen kvůli tomu, že se řešení pandemie stalo prioritou číslo jedna, ale také kvůli ekonomickým dopadům této bezprecedentní zdravotní krize. Objevily se zkrátka obavy, že sektory nebudou mít dostatek peněz na plánované investice do ozelenění.

10 hlavních bodů Evropské zelené dohody z dílny nové Komise

Evropská komise ve středu představila očekávanou Evropskou zelenou dohodu (European Green Deal), která zahrnuje dlouhý seznam konkrétních plánů s cílem dosáhnout v EU do roku 2050 klimatické neutrality.

Dvě mouchy jednou ranou

Zatímco Česká republika zpočátku prosazovala, aby Unie kvůli krizi na nějakou dobu od klimatických ambicí upustila, z řad odborníků zněl opačný názor. Ten se prosadil i na unijní úrovni. Evropská komise sice některé ze svých klimatických návrhů vydala se zpožděním, ambiciózní v nich však zůstala. Plán zní jasně, cesta z krize má být zelená.

Není to ale jen Brusel, kdo se chce z krize dostat, aniž by smetl pod stůl už představené nebo teprve plánované klimatické cíle. Panelisté konference Velvet Innovation, kterou pořádalo Jihomoravské inovační centrum, se shodli na tom, že boj s klimatickou krizí nabral v době pandemie ještě většího významu i podpory.

„Udržitelnost je ještě větším tématem, než byla před covidem. Ten znamenal pauzu, všechno zamrzlo, řešila se pandemie. Ale teď, když covid pomalu ustupuje, téma udržitelnosti se znovu objevuje, a to s daleko větší naléhavostí,“ uvedl na konferenci Jiří Hlavenka, investor a zastupitel Jihomoravského kraje za Zelené a Piráty.

„Ano, je to důležitější než předtím. My i Česká republika se v rámci obnovy soustředíme na zelenou transformaci. Více než 42 procent z šesti miliard eur z Next Generation EU pro Českou republiku půjde na udržitelné cíle,“ souhlasil Peter Dröll, ředitel pro prosperitu na Generálním ředitelství pro výzkum a inovace Evropské komise.

Evropa se vydává z krize po zelené cestě. Tuzemsko táhne s sebou

Před rokem se začala Evropa potýkat s koronavirovou krizí. Již tehdy bylo jasné, že pandemie bude mít obrovský dopad na ekonomiku. EU se přitom jen pár týdnů před tím dohodla na plánu ochrany klimatu. Jaký bude mít dopad na ČR?

Poptávka po udržitelnosti vzrostla

Navíc roste poptávka po udržitelnosti i ze strany firem z celé řady sektorů, z nichž se nemálo vypořádává s ekonomickými následky krize.

„Za loňský rok jsme zaznamenali velký boom v zájmu o udržitelnost a ESG (ekologicky a sociálně zodpovědné investice), obrátilo se na nás mnoho, dokonce i malých, firem. Je to až neuvěřitelné a neděje se to jen v Česku, je to celosvětový trend,“ popsala na konferenci Alice Machová z poradenské společnosti EY.

Covidová krize podle Machové donutila společnost přemýšlet jinak a přicházet s rychlými inovativními řešeními, což je příležitost i pro rozvoj udržitelnosti.

Investice přestávají být jen o zisku. Ty ohleduplné ke klimatu mají oporu v evropské legislativě

Směrem k zelené budoucnosti se vydává i finanční a bankovní sektor. Nová legislativa EU, tzv. taxonomie, není jen o tom, jaké zdroje nebo činnosti budou považovány za ohleduplné k životnímu prostředí. Má zejména podpořit zelené investice.

„O udržitelnosti se mluví již dlouho (…) Zatímco však dříve firmy o udržitelnosti pouze mluvily, aniž by byla reálně součástí jejich strategií, nyní je situace jiná. Proč? Protože investoři mají o udržitelnost zájem a ptají se, co pro to firmy dělají a jak to mohou dokázat,“ dodala Machová s tím, že zájem o udržitelnost roste i na straně zákazníků.

Hráči ze soukromé sféry zároveň začali shromažďovat a analyzovat data o svých ekologických dopadech.

„Čím dál více firem analyzuje svou uhlíkovou stopu a rozhoduje na základě dat. To je něco, co se za poslední roky opravdu změnilo,“ řekl k udržitelným trendům v byznysu Cyril Klepek, zakladatel digitálního odpadového tržiště Cyrkl.

Jak učinit přítrž černým skládkám? Pomoci mohou nové technologie i legislativa

Home office, více času na úklid, víkendy strávené v přírodě či zavřené sběrné dvory mohly v ČR přispět v posledním roce k nárůstu počtu černých skládek odpadů různého druhu, včetně drobné elektroniky.

Boj s klimatickou změnou má svou cenu

Přechod ke klimatické neutralitě však nebude zadarmo, čemuž covidem způsobená ekonomická krize příliš do karet nehraje. Proto si EU poprvé v historii půjčuje peníze na finančních trzích a evropské země vytváří plány obnovy, které by měl finanční balíček s názvem Next Generation EU pokrýt.

Ochrana klimatu se může odrazit na účtech za energie. Hrozí návrat žlutých vest?

Snižování emisí skleníkových plynů může pomoci odvrátit klimatickou katastrofu, ale také zasáhnout do rozpočtu domácností. V Evropě rostou obavy, že ambice Bruselu by mohly vést ke zdražování energií a rozsáhlým protestům napříč sedmadvacítkou.

Je ale po ekonomické ráně klimatická politika EU realizovatelná?

„Je to příliš komplexní. Máme tady chemický průmysl, výrobu, energetiku a dodávky energie, na to jedna regulace nevystačí. A to je právě součástí výzvy, která před námi stojí. Potřebujeme systémovou změnu,“ uvedl Dröll z Evropské komise.

Zelená politika je podle něj realizovatelná koronavirovým dopadům navzdory. „Myslím, že máme vše pro to, abychom cílů dosáhli. Máme navíc financování nejen z veřejných, ale také ze soukromých zdrojů,“ uzavřel Dröll.

Fit for 55: Nic nebude snadné, bude to velmi těžké. Jiná cesta ale není

Je potřeba, aby stát přestal rozvoj obnovitelných zdrojů jen snášet, ale vytvořil si potřebnou kapacitu svého aparátu, která podmínky pro energetickou transformaci bude aktivně vytvářet, zlepšovat a propagovat. A to minimálně tak usilovně, jako v případě plánu na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, píše v komentáři Štěpán Chalupa.