Dánsko má historicky první premiérku, bude jí Helle „Gucci“

Helle Thorning-Schmidt, předsedkyně dánské sociálně demokratické strany; zdroj: www.creativecommons.org.

Vítězem včerejších (15. září) parlamentních voleb v Dánsku se stala koalice levicových stran vedená sociálními demokraty. Jejich šéfka, Helle Thorning-Schmidt, se tak stane historicky první předsedkyní dánské vlády. Výsledky volebního klání uvítalo i české Hnutí Duha.

Helle Thorning-Schmidt, předsedkyně dánských sociálních demokratů, kteří se před volbami spojili s dalšími levicovými stranami, aby vytvořili koalici „rudý blok“, vítězství oznámila tři hodiny po uzavření volebních místností. „Dnes píšeme historii,“ prohlásila. 

Uskupení levicových stran totiž porazilo dosavadní koaliční vládu pravého středu premiéra Larse Lökkeho Rasmussena. V 179členném parlamentu podle předběžných výsledků získalo 92 poslaneckých mandátů. Pravý střed, který stál v čele Dánska deset let, obsadí 87 křesel. Volební účast dosáhla 87,7 %. 

Komentátoři se vesměs shodují, že vítězné body „rudému bloku“ přinesla kampaň postavená na boji proti krizi a nezaměstnanosti. Helle „Gucci“, jak se pravděpodobné budoucí premiérce přezdívá kvůli její zálibě v kostýmcích světoznámé módní značky, ještě před volbami slíbila, že v čele kabinetu zvýší vládní výdaje, zdaní bohaté občany a prodlouží pracovní den o 12 minut. Takto získaná hodina v týdnu navíc pomůže podle jejích slov opětovně nakopnout hospodářský růst, který Dánsku zbrzdila ekonomická a bankovní krize. 

Sestavení funkční vlády ale nebude nejjednodušší. Vítězi voleb se totiž stala krajně levicová Rudozelená aliance a centrističtí sociální liberálové. Právě je hodlá designovaná premiérka pravděpodobně přijmout do vládní koalice. 

„Je to politická výzva,“ prohlásil Jorgen Elklit, politolog z Univerzity Aarhus. „Určitě to potrvá několik dnů, možná týdnu, než se podaří sestavit kabinet.“  

Kromě oživení hospodářství bude pro Dánsko největší výzvou rotující předsednictví Radě EU, kterého se ujme v lednu příštího roku.  

Voliči vs. vlády 

Parlamentní volby v Dánsku zapadají do série volebního klání v evropských zemích, kde kvůli stavu ekonomiky voliči upřednostnili opozici.  

V této souvislosti si vzpomeňme např. na Velkou Británii, kde labouristickou vládu Gordona Browna vystřídali konzervativci Davida Camerona, Irsko, kde vládnoucí Fianna Fáil premiéra Briana Cowena skončila v předčasných volbách, na Portugalsko, kde v červnových volbách zvítězila opoziční Sociálnědemokratická strana (PSD), nebo na několik porážek německé kancléřky Merkel v zemských volbách.   

Podobný osud pravděpodobně asi nemine ani vládu socialistů premiéra Zapatera ve Španělsku. Předčasné volby jsou zde naplánovány na 20. listopad. 

Hnutí Duha: Vítězem voleb v Dánsku je zákon o zelených inovacích 

Výsledky dánských voleb potěšily zejména českou ekologickou organizaci Hnutí Duha. Ekologové uvítali, že voliči dali svůj hlas stranám, jež „podporuji vznik zákona, který stanoví konkrétní tempo, podle něhož země v příštích desetiletích nastartuje čisté technologie a nová odvětví“. Bude tak dána zelená inovacím, vzniku nových pracovních míst a v neposlední řadě se tak sníží závislost na dovozu surovin, píše se v tiskové zprávě. 

V Dánsku je údajně na plánu dne i přijetí legislativy, která určí závazné tempo snižování emisí skleníkových plynu na čtyři desetiletí dopředu.  

„Vítězství politických stran prosazujících moderní čistou ekonomiku bez závislosti na drahé ropě či plynu je dobrou zprávou pro všechny Dány. Díky tomu bude moct nový parlament přijmout chytrý zákon, který podobně jako ve Velké Británii rozhýbe zelená odvětví,“ uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Zároveň vyzval české poslance, aby se britským příkladem stejně jako Dánsko inspirovali. V České republice totiž obdobný zákon neexistuje. 

(EurActiv/Reuters).