Čtvrteční summit EU možná podpoří nulové emise CO2 do roku 2050

© Shutterstock

Evropská unie chce do roku 2050 snížit čisté emise oxidu uhličitého na nulu. Jako variantu, na které by se mohli dohodnout prezidenti a premiéři členských zemí, to obsahuje návrh závěrů čtvrteční vrcholné schůzky.

Návrh také zdůrazňuje, že Unie a její členské země chtějí dodržet závazky z klimatické konference v Paříži a aby udržely růst teploty pod 1,5 stupně Celsia jsou odhodlané také k novým opatřením. Sousloví „k roku 2050“ je však v návrhu zatím v závorce.

Diplomaté a odborníci připravující podklady pro jednání prezidentů a premiérů se tedy na definitivním znění textu ještě nedohodli.

Podle diplomatů to přitom bude klíčový spor této části diskuse červnového summitu, který má velmi nabitý program. Změnit znění závěrů shrnujících jejich jednání pochopitelně mohou také přímo šéfové států a vlád, až budou o věci ve čtvrtek hovořit.

Proti zmínce o konkrétním roce se staví země Visegrádské čtyřky, včetně České republiky, ale také Rumunsko a Bulharsko. Podle jejich představ by měl text jen opakovat to, na čem se státy dohodly v roce 2015 v Paříži.

Česko je na cestě k nízkouhlíkové ekonomice, kráčí ale pozvolným tempem

Čistší doprava, úspornější budovy, ale také větší podíl obnovitelných zdrojů energie. Právě tak by mohla vypadat cesta České republiky směrem k nízkouhlíkovému hospodářství. 

K závazku ke „klimaticky neutrální EU“ v roce 2050 vyzval předsedu Evropské rady Donalda Tuska už letos v květnu dopisem také generální tajemník OSN António Guiterres. Připomněly to dnes v Bruselu některé ekologické nevládní organizace s tím, že nedohoda na podobném závazku by znamenala mizivý příspěvek EU k zářijovému klimatickému summitu OSN v New Yorku.

„Byla by to zásadní rána mezinárodní prestiži EU jako lídra v klimatické problematice,“ podotkl Wendel Trio, ředitel Climate Action Europe, která v Evropě sdružuje asi 1700 nevládních organizací.

Britské Financial Times v neděli uvedly, že cíl mít v roce 2050 čisté emise CO2 na nule nejspíš na summitu podpoří i německá kancléřka Angela Merkelová. Plán se podle dostupných informací líbí i dalším zemím včetně Francie, Itálie, Švédska nebo Nizozemska. Už loni věc podpořilo deset států EU v otevřeném dopise komisaři pro energetiku a klimatickou akci Miguelu Ariasovi Cañetemu.

Unie chce být do roku 2050 klimaticky neutrální. Má šanci úkol splnit?

Evropa má plán, jak v budoucnu výrazně snížit emise. Ke klimatické neutralitě však vede ještě dlouhá cesta. 

Podle nevládních organizací je odpor zemí ze středu a východu EU daný hlavně hospodářskými a sociálními důvody. „Jdou při tom ovšem samy proti sobě. V první řadě jsou to jejich vlastní občané, které klimatická krize výrazně zasáhne. A zadruhé budou mít největší prospěch z výrazně vyšších prostředků, kterou budou v novém dlouhodobém rozpočtu EU vyčleněny právě na přechod k nulovým emisím,“ upozornila dnes Anelia Stefanovová z organizace Bankwatch.

Dosáhnout nulových čistých emisí znamená snížit čisté emise téměř k nule a ty vzniklé vyvážit projekty, které mohou absorbovat oxid uhličitý, jako je třeba výsadba nových lesů.

COP24: EU je lídrem světové klimatické politiky, ke snižování emisí se ale přidává i Čína

Po třech letech od dojednání Pařížské klimatické dohody se začne pracovat na naplňování jejich cílů, 197 vlád se totiž shodlo na souboru pravidel pro boj s klimatickou změnou.