Frans Timmermans: Klimatické změně se musíme přizpůsobit

© EPA-EFE/Olivier Matthys / POOL

Evropská komise včera představila strategii, jak by se EU měla přizpůsobit dopadům klimatické změny. „Pokud se teď připravíme, ještě pořád můžeme být do budoucna vůči změně klimatu odolní,“ uvedl první místopředseda Komise Frans Timmermans. Deník, partner serveru EURACTIV.cz, byl jedním z pěti klíčových evropských médií, kterým poskytl rozhovor.

Frans Timmermans je výkonným místopředsedou Evropské komise. V kabinetu předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové má na starosti evropskou klimatickou politiku. V roce 2019 neúspěšně kandidoval na předsedu unijní exekutivy za frakci sociální demokracie (S&D).

Má nová strategie přizpůsobení se dopadům klimatické změny nějaký svůj rozpočet? Dalo by se říci, kolik na ni chce EU vynaložit?

Tato strategie nemá nějaký speciální rozpočet, není o financích. Jejím cílem je pomoci členským státům vydávat peníze jak z unijního rozpočtu, tak plánu obnovy smysluplně. Jde o to, aby každé euro z více než 1,8 bilionu bylo utraceno co nejefektivněji. A vedle dalších cílů pomohlo naplňovat strategii adaptace na klimatickou změnu. Třeba pokud budeme investovat do obnovitelných zdrojů energie, pomůžeme tím zároveň snížit dopady klimatické změny. A dalo by se najít mnoho jiných příkladů.

Co všechno se považuje za dopady klimatické změny, na které se musíme podle představené strategie Evropské komise připravit? Byly to třeba nedávné výpadky elektřiny v Řecku, které postihlo extrémně chladné počasí?

My se stále více a více učíme, na co všechno mohou mít klimatické změny zásadní vliv. A je toho mnoho, od extrémního počasí přes sucho po lesní požáry či nesnesitelná vedra ve městech. Adaptace znamená nacházet odpovědi na tyto výzvy. Jde například o to, jaké je poučení i pro další státy z řeckých potíží během nedávného z extrémního zimního počasí.

Ale Řecko asi není jediné?

S podobnými problémy se potýkáme na mnoha místech Evropy. Mohutné vichřice a lijáky ve Španělsku, které v minulosti přicházely jednou za padesát let, jsou dnes každoroční záležitostí. Ničí mosty a silnice… Všechny tyto věci nezpůsobují jen obrovské škody, ale stojí i lidské životy.

Celý rozhovor si můžete přečíst na Deník.cz >>>

Deník je partnerským médiem serveru EURACTIV.cz a zároveň nejčtenějším deníkem v Česku, který čte 2,2 milionu Čechů. Server Deník.cz je také v trojici nejčtenějších zpravodajských webů v ČR. Unikátnost obou spočívá v desítkách regionálních mutací, které přinášejí zprávy i na úrovni okresů. Vedle toho Deník již dva roky přináší v rubrice „Evropa pro Čechy“ přehled o dění v Evropské unii a jeho dopadu na život v Česku.