Zelené povede do eurovoleb Liška, polovinu kandidátky tvoří ženy

Ondřej Liška, předseda Strany zelených; zdroj: Rada EU.

Předseda Zelených Ondřej Liška bude lídrem strany pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, dvojkou je právnička Michaela Suchardová. Strana tvořila kandidátku takzvaným „zipovým způsobem“, kdy se v pořadí pravidelně střídají zástupci obou pohlaví. Zelení spojí pro květnové evropské volby síly s hnutím Změna.

Strana Zelených schválila prvních šestnáct míst své kandidátky pro evropské volby. V jejím čele bude předseda zelených Ondřej Liška.

„Mandát europoslance byl až na výjimky pro české politiky dosud spíš odstavnou kolejí bez významného přínosu. To chtějí zelení změnit,“ uvedl Liška. „Chci, aby se Evropa vrátila do české politiky. Chci, aby evropské otázky zaujaly v české veřejné diskusi stejně důležité místo, jako má EU vliv na naše životy,“ dodal.

Liška byl v minulosti předsedou parlamentního výboru pro evropské záležitosti a ministrem školství. Působil také jako poradce pro regionální rozvoj a evropské strukturální fondy.

Ondřej Liška: „Chci, aby se Evropa vrátila do české politiky. Chci, aby evropské otázky zaujaly v české veřejné diskusi stejně důležité místo, jako má EU vliv na naše životy.“

Rovnoměrné zastoupení mužů a žen

Strana Zelených tradičně podporuje rovnoměrné zastoupení mužů a žen v politice. Její kandidátka byla proto vytvořena takzvaným zipovým způsobem. To znamená, že se na ní pravidelně střídá muž a žena. Dvojkou kandidátky je právnička Michaela Suchardová.

Europoslanci v polovině minulého roku schválili zprávu, ve které vyzývají politické strany, aby zařadily na kandidátní listiny více žen, a podpořily tak rovnoměrnější zastoupení žen a mužů v této jediné přímo volené evropské instituci.

Předsedkyně Fórum 50 % Kavková: „Evropský parlament se u nás stal lukrativním a tomu odpovídá i klesající počet žen na volitelných místech kandidátek.“

Jak ale řekla redakci ředitelka organizace Fórum 50 % Jana Smiggels Kavková, nelze očekávat, že by tato výzva měla zásadní dopad, protože není závazná. Předpokládat podle ní můžeme velké rozdíly mezi jednotlivými členskými státy, ale také mezi různými politickými stranami.

Právě evropští zelení jsou v této otázce nejaktivnější. Jejich kandidátku pro evropské volby vede José Bové a Ska Kellerová. Také v čele strany najdeme smíšené duo – Rebeccu Harmsovou a Daniela Cohn-Bendita.

Společně se Změnou

Čeští Zelení se rozhodli pro květnové volby spojit síly s hnutím Změna. Čtyřkou je náměstkyně libereckého hejtmana Zuzana Kocumová, a spolu s ní budou na kandidátce další dva zástupci hnutí.

„Účast lidi nominovaných za hnutí Změna na kandidátce Zelených je důkazem, že chceme na evropské úrovni prosazovat v podstatě totožný program,“ uvedla Kocumová.

Autor: Anna Kuznická