Vyzyvatelem Sarkozyho v boji o prezidentské křeslo je François Hollande

François Hollande; zdroj: Flickr.com; autor: François Hollande.

Ve francouzských prezidentských volbách, které proběhnou příští rok na jaře, se proti současnému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu postaví jako kandidát levice socialista François Hollande. Pokud by voliči rozhodovali dnes, šéfem Elysejského paláce by se podle průzkumů veřejného mínění stal Hollande.

Francie bude o svém příštím prezidentovi rozhodovat již za necelých sedm měsíců. Podle výsledků druhého kola primárních voleb, v nichž nehlasovali pouze členové Socialistické strany, ale všichni voliči levice, kteří zaplatili manipulační poplatek ve výši jednoho eura, se současnému šéfovi Elysejského paláce, Nicolasi Sarkozymu, postaví socialista François Hollande.

Hollande, který není v zahraničí příliš znám, a pokud ano, tak spíše kvůli tomu, že byl dlouholetým partnerem Ségolene Royal, prezidentské kandidátky v roce 2007, ve druhém kole primárek porazil předsedkyni socialistů Martine Aubry (získal přes 57 % hlasů).

Ještě před tím, než byly sečteny všechny hlasovací lístky, Aubry, dcera bývalého předsedy Evropské komise Jacquese Delorse, uznala svou porážku a Hollandovi pogratulovala. Již v minulosti dala několikrát najevo, že pokud ji Hollande porazí, v jarním prezidentském klání může počítat s její podporou. Podle Aubry totiž nastal nejvyšší čas, aby zemi po deseti letech středopravicové vlády konečně zase spravovala levice. Zatím jediným prezidentem v poválečné historii země, kterým se může francouzská levice chlubit, byl v osmdesátých a devadesátých letech François Mitterrand (v úřadu 1981-1995).

Horkým želízkem v ohni, od něhož si levice slibovala velký úspěch, byl bývalý výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Jeho kandidatura ale padla v okamžiku, kdy jej v květnu zatkla newyorská policie na základě obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování hotelové pokojské (EurActiv 16.5.2011).

„Pan normální“

I přesto, že dosavadní prezident Nicolas Sarkozy svou kandidaturu v příštím roce zatím nepotvrdil, obecně se má za to, že v nejbližší době ji s největší pravděpodobností oznámí.

Komentátoři se shodují na tom, že „pan normální“, jak se Hollandovi kvůli jeho „obyčejnému“ stylu oblékání a běžným zálibám přezdívá, není úplně bez šance. Ve srovnání s ostatními socialisty, kteří si na prezidentské křeslo dělali zálusk, zastává umírněné a liberální názory.

A zdá se, že jeho strategie u voličů zabírá. Většina předvolebních průzkumů hovoří právě ve prospěch Hollanda.

Podle agentury Reuters se proto bude nyní nový prezidentský kandidát levice soustředit na získávání podpory v zahraničí. „Zahraniční  politici se s ním chtějí setkat. S opětovným zvolením Sarkozyho opravdu nepočítají,“ citovala agentura zdroj z blízkosti francouzské Socialistické strany.