Výsledek řeckých voleb zkomplikuje život evropským lídrům, tvrdí odborníci

Lídr řecké konzervativní strany Nová demokracie Antonis Samaras; zdroj: Wikimedia Commons; autor: EPP

Řecké vládní strany nedokázaly ve včerejších (6. května) volbách obhájit svou pozici a nezískaly dostatek hlasů, aby mohly vytvořit vládní koalici. Podle analytiků v zemi zavládne politická nestabilita a příští měsíc se možná budou konat nové volby. Výsledek podle některých názorů hrozí až odchodem země z eurozóny. Řecko zamotá hlavu i novému francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi.

Konzervativní strana Nová demokracie a Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) představovaly v Řecku po několik desetiletí převládající politický proud. Jsou také jedinými stranami, které podporují přijetí záchranného balíčku, jež pro zemi připravily Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská unie (EurActiv 22.2.2012).

Ve včerejších volbách tyto strany získaly dohromady pouze 33 % voličských hlasů, a mohou tak počítat jen se 150 křesly ve třísetčlenném parlamentu. Volby naopak ukázaly stoupající podporu radikálních stran – levicové strany Syriza bojující proti úsporným opatřením a krajně pravicového Zlatého úsvitu, který by mohl získat až 21 poslaneckých mandátů.

Řecký prezident Karolos Papoulias nyní požádá vítěznou Novou demokracii o sestavení vlády. Pokud neuspěje během následujících tří dnů, na řadu přijde druhá nejsilnější strana, kterou je právě Syriza. V případě jejího neúspěchu by pak postupně šanci dostaly strany, které se ve volbách umístily na dalších příčkách. Pokud se však ani během tří týdnů nepodaří sestavit žádnou koalici, zemi čekají nové volby.

Po oznámení výsledku voleb vyzval lídr Nové demokracie Antonis Samaras k vytvoření proevropské vlády národní jednoty, jejímž hlavním cílem by mělo být udržet zemi v eurozóně. Šéf PASOKu Evangelos Venizelos se k tomuto požadavku připojil.

Podle odborníků však nemá ani jedna z politických stran velkou šanci sestavit stabilní a trvalou vládu. Hrozí prý tedy, že řecká politická situace roztočí v Evropě nové kolo ekonomických problémů, protože nestabilita znovu otřese důvěrou trhů.

Obtíže se sestavením nového řeckého vládního kabinetu budou podle expertů ostatně také jedním z prvních témat, kterými se bude muset společně s německou kancléřkou Angelou Merkel zabývat nový francouzský prezident François Hollande.

Podle některých názorů však výsledek řeckých voleb přispěje i k většímu tlaku na Německo a další evropské lídry, aby se vedle požadavku fiskální disciplíny více soustředili na podporu hospodářského růstu. To bylo přitom jedním z hlavních bodů Hollandovy předvolební kampaně (více o francouzských volbách v dalším dnešním článku).

Šetřete dál

Řecko bude muset již během příštího měsíce přijít s dalšími škrty ve výdajích státního rozpočtu pro následující dva roky, a to ve výši 11 miliard eur. Je to podmínka pro získání další pomoci ze strany MMF a EU. Opatření však musí ještě schválit parlament.

Podle odborníků se jedná o velmi obtížný úkol i v případě, že by byla rychle sestavena vláda. Připomínají totiž, že zatímco hlavní zastánci záchranného balíčku ve volbách oslabili, ostatní strany se staví proti dalším úsporám.

Německo již varovalo, že ať vyhraje řecké volby kdokoliv, bude muset dodržovat přísná fiskální opatření. Jinak prý nemůže počítat s pomocí ze strany ostatních evropských států.  

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble například naznačil, že v Evropě se již počítá s případným odchodem Řecka z eurozóny. Před volbami prohlásil, že pokud Řecko nedokáže zvolit vládu, která by vyhověla evropským požadavkům, je možné uvažovat o jeho opuštění společné měny.

„Ještě před volbami jsme zdůraznili, že existuje vysoké riziko, že se přísun pomoci pro Řecko zastaví a země bude muset opustit eurozónu,“ uvedl v této souvislosti hlavní ekonom německé banky Berenberg Holger Schmieding. „Volby ukázaly, že toto riziko rozhodně nepokleslo,“ dodal.