Volby do EP: rekordně nízká volební účast

Účast při letošních volbách do Evropského parlamentu (EP) dosáhla nejnižší hodnoty od doby, kdy byly před třiceti lety zavedeny přímé volby do této instituce. Slovensko udrželo svoji pozici státu, v němž chodí k urnám nejméně oprávněných voličů z celé EU, tentokrát necelých 20%.

Volební účast v klání, které se po celé EU konalo mezi 4.-7. červnem, se vyšplhala na pouhých 43,1%. Ze 375 milionů oprávněných voličů tak přišla jen necelá polovina. Procentuální hladina volební účasti je letos tedy asi o 2,5% nižší než v roce 2004 (kdy se také jednalo o rekord).

Kromě Belgie (86%) a Lucemburska (91%), v nichž jsou volby povinné, byla nejvyšší volební účast na Maltě. Přišlo zde přibližně 79% oprávněných voličů. Dodejme však, že Malta je zemí, kde je tradičně vysoká volební účast u jakýchkoliv voleb.

Další státy, v nichž platí povinná volební docházka, jako jsou Kypr, Řecko a Itálie však už nijak oslnivých výsledků nedosáhly. V Itálii přišlo 66,5%, v Řecku 52% a na Kypru 60% oprávněných voličů. To je v porovnání s jinými volbami v těchto zemích o poznání nižší číslo.

Ze zemí, ve kterých nejsou volby povinné, přišlo nejvíce lidí v Dánsku (59,5%) a v Lotyšsku (53%). Na druhém pólu tabulky je již tradičně Slovensko, kde přišlo necelých 20% oprávněných voličů. I to však představuje zlepšení oproti prvním volbám do EP z roku 2004, kdy se na Slovensku dostavilo k urnám pouze 17% dospělých obyvatel.

Druhá nejnižší volební účast byla v Litvě, kde přišlo necelých 21% lidí, což představuje zásadní propad od minulých voleb z roku 2004, kdy byla účast 48,5%. Česká republika se Slovinskem drží volební účast o něco výše – letos volilo 28% Slovinců a 27,5% Čechů.

V nejnovějších členských zemích EU – Bulharsku a Rumunsku, je trend volební účasti obrácený, než v ostatních státech. Oproti doplňujícím volbám do EP, které se v těchto zemích konaly po jejich přistoupení v roce 2007, se volební účast v obou těchto zemích zvýšila –  v Bulharsku z 29% na 37,5% a v Rumunsku z 27% na 29%.

Nikdo neví proč je volební účast tak nízká                 

Na tiskové konferenci, na níž se vyhlašovaly výsledky voleb do EP, se sešli lídři mnoha evropských parlamentních frakcí. Drtivá většina z nich vyjádřila nespokojenost z tak nízkou volební účastí a celkově toto téma vyvolalo mnoho otázek.

Například lídr Evropských liberálů Graham Watson řekl: „Nevím, proč je volební účast tak nízká, nutně potřebujeme studovat a analyzovat, proč lidé nejsou ochotni přijít volit.“

Podle Grahama Watsona by se vůle lidí volit zvýšila, pokud by viděli silnější spojení mezi jejich hlasy a rozhodováním EU, a to například tak, že by byl předseda Evropské komise volen Parlamentem nebo tím, že by určité procento členů EP bylo vybíráno z celoevropských kandidátek.

Pro Martina Schulze, lídra Evropských socialistů, je nízká volební účast důkazem, že „vhození hlasu při těchto volbách má málo co dočinění s politikami EU“. Martin Schulz dodal, že „existuje trend směrem k opětovné nacionalizaci Evropy". Podle něj by nízká volební účast mohla vyprovokovat mnoho otázek o legitimitě těchto voleb.

Odcházející předseda EP Hans-Gert Poeterring, který je členem Evropské lidové strany, řekl: „Musíme se pokusit zvýšit volební účast jak jen to půjde“. Zároveň však dodal, že cestou určitě nemůže být starý systém delegování členů EP z národních legislativních orgánů.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se vyjádřil ve smyslu, že z jeho pohledu je důležité, aby se národní politické elity a lídři snažili zavést větší evropský rozměr do svých politik. To by měla být jedna z cest, jak dosáhnout vyšší volební účasti.