Vládní koalice kancléřky Merkel utrpěla porážku v Berlíně

Angela Merkel, německá kancléřka; zdroj: www.bundeskanzlerin.de.

Vítězství ve volbách v Berlíně, hlavním městě Německa, které zároveň představuje jednu ze 16 německých spolkových zemí, potvrdili dosud vládnoucí sociální demokraté. Kancléřku Merkel výsledky voleb ale zklamaly. I přesto, že si její křesťanští demokraté od minulých voleb mírně polepšili, koaliční partner, Svobodní demokraté (FDP), u voličů úplně propadli.

Černožlutá vláda kancléřky Angely Merkel utrpěla další porážku. Koaličnímu partnerovi kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU) na spolkové úrovni, Straně svobodných demokratů (FDP), se totiž nepodařilo překonat 5 % hranici pro vstup do zemského sněmu města. Scénář, kdy FDP neobhájila svá křesla, se letos reprízuje již popáté (např. EurActiv 5.9.2011).

Oslabená FDP, v jejímž čele stojí Philipp Rösler (v roce 2011 vystřídal současného ministra zahraničí Guida Westerwelleho), se pokusila berlínské voliče oslovit tím, že jim začala hrát na euroskeptickou notu. Taktika ale nevyšla, svobodní z původních 7,6 % hlasů, kterých se jim podařilo dosáhnout při volbách v roce 2006, získali podle předběžných výsledků pouhých 1,8 %.  

„Bylo by moudré přijmout tento výsledek s pokorou,“ pronesl po uzavření volebních místností viditelně zklamaný místopředseda strany Christian Lindner. „Sáhli jsme si na dno, ale zároveň je to výzva, abychom s tím něco provedli,“ dodal.

Pro kancléřku Merkel to je podle analytiků v každém případě špatný signál. Německé poslance totiž na konci měsíce (29. září) čeká důležité hlasování o posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF).

Klaus Wowereit podruhé

Vítězem voleb v Berlíně se stali dosud vládnoucí sociální demokraté (SPD), kteří získali 28,2 % hlasů. Prvenství si udrželi i přesto, že si od minulých voleb pohoršili (30,8 %). Do čela radnice tak znovu na dalších pět let usedne jejich lídr Klaus Wowereit.

S největší pravděpodobností se jeho koaličním partnerem se stanou Zelení, které volilo 17,6 % voličů (v roce 2006 13,1%). Vstupem do koalice s SPD by si tak obě strany zajistily těsnou nadpoloviční většinu.

„Většina průniků množin ukazuje na stranu Zelených, ale uvidíme,“ nechal se slyšet berlínský primátor.

„Nejlepším výsledkem dnešního klání je fakt, že voliči dali FDP na srozuměnou, že se s populistickými výpady vůči Evropě nikam nedostanou,“ komentoval volby lídr SPD Sigmar Gabriel. Jeho strana letos u voličů na regionální úrovni bodovala již sedmkrát.

Křesťanští demokraté kancléřky Merkel, kteří obdrželi 23,3 % hlasů (o dvě procenta více než ve volbách v roce 2006), zůstanou i nadále v opozici.

Největším překvapením voleb je Pirátská strana, která svou kampaň založila na neomezeném užívání internetu a reformě autorského práva. Volilo ji 9,1 % voličů.

Naopak včerejší volby přinesly velkou porážku marxistické Levici (Die Linke), která poslední desetiletí spravovala město společně s SPD. Získala pouze 11,6 % (13,4 % v roce 2006), což ji na většinu s SPD nestačí.

Definitivní výsledky voleb by měly být upřesněny během dnešního dne.

(EurActiv/ Reuters).