Vítězem historické debaty v Británii se stal outsider

Z lídrů tří hlavních britských politických stran, kteří se ve čtvrtek (15. dubna) utkali v historicky prvním televizním klání, si největší sympatie diváků získal podceňovaný šéf Liberálních demokratů Nick Clegg.

Z devadesátiminutové televizní debaty v americkém stylu, kterou několik milionů diváků sledovalo v hlavním vysílacím čase, vyšel překvapivě jako její vítěz lídr Liberálních demokratů, třetí nejsilnější strany na britské politické scéně, Nick Clegg.

Svým sebejistým vystupováním a prezentací sebe sama jako neokoukané tváře britské politiky, která přichází s alternativou současnému statu quo dvou politických stran, porazil oba známější matadory – šéfa labouristů a současného britského premiéra Gordona Browna a jeho největšího rivala lídra konzervativců Davida Camerona.

Debata, která proběhla v britském prostředí poprvé, se soustředila na vnitropolitická témata jako je ekonomika, zdravotnictví, imigrační politika a korupce v politice (zejména v souvislosti s loňským skandálním odhalením poslaneckých výdajů).

„Nedovolte, aby vám kdokoliv říkal, že jedinou možností jsou staré politické praktiky,“ nabádal diváky Nick Clegg, který je zároveň varoval před tím, aby „se znovu a znovu nedopouštěli těch samých starých chyb“.

„I přes veškeré potíže a výzvy, kterým čelíme, můžeme doufat v lepší budoucnost. Musíme ale zvolit něco jiného,“ prohlásil také Clegg, zatímco jeho soupeř lídr toryů Cameron sliboval „změnu“ a premiér Brown nabízel „prosperitu pro všechny“.

Jednoznačný vítěz Clegg

Páteční britské noviny, jejichž stránky kromě výroků z televizní debaty zaplnily i barevné „koláče“ průzkumů veřejného mínění, za jednoznačného vítěze klání považují lídra demokratů.

Podle výsledků průzkumu, které médiím nabídla například agentura YouGov, Clegg získal 51 %, zatímco Cameron 29 % a Brown pouhých 19 %. Další agentury, které debatu rovněž sledovaly, se sice ve svých procentuálních závěrech mírně odlišují, ale ve výsledku jako nejlepšího řečníka rovněž označují Clegga.

Jak se shoduje většina novinářů a komentátorů – ať už by debata skončila jakkoliv, její dopad na britskou politickou scénu bude zásadní. „Britská politika již nikdy nebude stejná,“ napsaly například britské Timesy.

Ekonomika ve středu dění

Tradičním tématem, které v Británii rozhoduje o budoucím premiérovi a vládě, je ekonomika. Zatím se zdá, že 6. května, kdy proběhnou parlamentní volby (EurActiv 6.4.2010), tomu nebude jinak.

Podle současného premiéra Browna představuje vláda Konzervativní strany „riziko pro ekonomiku země“. Cameron během debaty prohlásil, že jeho vláda bude usilovat o co nejrychlejší snižování výdajů, což labouristé neschvalují a před podobnými kroky varují.

Vedle hospodářské situace Británie se jako další velké téma televizní debaty ukázal být skandál s poslaneckými výdaji, který britskou politickou scénou otřásl vloni. Všichni tři lídři podobné praktiky odsoudili a slíbili, že do budoucna zabrání jejich opakování.

Další šanci oslovit voliče se šéfům tří favorizovaných politických stran naskytne ještě dvakrát. Nejdříve ještě tento týden ve čtvrtek (22. dubna), kdy na kanálu Sky News proběhne debata, jejímž ústředním tématem bude zahraniční politika – včetně té evropské (EurActiv 15.4.2010).

Třetí souboj, který odvysílá stanice BBC One, je naplánován na 29. dubna. Politici se v něm střetnou se svými názory na již zmiňovanou ekonomiku. Přesně za týden pak britští voliči půjdou k volebním urnám.