Ve volbách do EP by mohla hrát roli i národnost hlavních kandidátů, ukazuje průzkum

Angela Merkelová a Martin Schulz; zdroj: Rada EU

V rámci kampaně před květnovými volbami do Evropského parlamentu by měly jednotlivé evropské politické strany představit své kandidáty na post šéfa Evropské komise. Jak ukázal průzkum organizace Gallup, pro velkou část voličů bude důležitá i národnost jednotlivých uchazečů. Může to být problém například pro kandidáta socialistů Martina Schulze, protože Německo není především v jihoevropských zemích příliš populární?

Nadcházející volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu 2014, by měly být oproti těm předcházejícím jiné hned v několika ohledech. Europoslanci se s odbornou veřejností shodují, že budou více politické (EurActiv 5.11.2013). Díky změnám, které jsou způsobené přijetím Lisabonské smlouvy, by strany měly „získat tvář“ společnou pro celou Evropu.

Lisabonská smlouva totiž uvádí, že Evropská rada musí při nominaci kandidáta na post předsedy Komise přihlédnout k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Jsou to totiž europoslanci, kdo volí šéfa exekutivy. Evropské politické strany tak plánují předem zveřejnit jméno svého kandidáta na tento významný post. Ten by měl být volebním lídrem strany a vést její celoevropskou kampaň.

Podle odborníků nicméně hrozí riziko, že společný kandidát může být známou osobou mezi znalci Evropské unie, najít však lídra, který bude známý široké veřejnosti, bude obtížné.

Jak ukazuje průzkum organizace Gallup provedený v šesti členských zemích, strany by neměly při výběru kandidáta podceňovat ani jeho národnost. V Nizozemsku a Dánsku dokonce většina dotázaných uvedla, že v případě, že by za stranu, kterou plánují volit, kandidoval politik určité národnosti, změnilo by to jejich výběr.

Například kandidát z Rumunska by vadil 13 % Dánů, 12 % Němců a 10 % Francouzů. 15 % Nizozemců by pro změnu nevolilo stranu s bulharským uchazečem. Zajímavé také je, že 13 % Britů by nevolilo stranu, za kterou by na post šéfa Komise kandidoval politik britské národnosti, kandidáta ze své země by nepodpořilo ani 13 % Poláků a 15 % Nizozemců.

Nepopulární Německo?

Jediným oficiálně známým lídrem kandidátky je zatím současný předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (EurActiv 10.10.2013). Toho včera (6. listopadu) podpořilo 19 evropských sociálně demokratických stran. Schulz, nominovaný svou mateřskou SPD, neměl ve volbě žádného protikandidáta.

V souvislosti s již zmíněným průzkumem se však nabízí otázka, jestli německý kandidát nemůže odradit voliče v krizí postihnutých zemích, jako je Řecko, Španělsko či Portugalsko. To však podle sociálních demokratů nehrozí.

„Nehrozí, že by německá národnost mohla hrát proti našemu kandidátovi. Pokud se podíváte na podporu, jakou Schulz dostal od řeckých socialistů, dokazuje to, že se nejedná o žádný risk. Politická afilace bude ve volbách do Evropského parlamentu důležitější, než ta národní,“ okomentoval volbu Brian Synnott, tiskový a webový komunikační koordinátor Strany evropských socialistů (PES).

Schulze však můžou postihnout i jiné problémy. Aby se stal případným šéfem Komise, potřebuje kromě většiny hlasů v Evropském parlamentu také schválení německé vlády. Vyjednávání o velké koalici probíhají v Berlíně už necelé tři týdny a Martin Schulz je členem socialistického vyjednávacího týmu. Jak ale v minulých dnech uvedl, pozice šéfa Evropské komise součástí připravované dohody nebude.

Německá kancléřka Angela Merkelová během vyjednávání prohlásila, že podle ní není automatické propojení mezi počtem hlasů, který strana v evropských volbách získá, a obsazením skloňované pozice šéfa exekutivy.