Van Rompuy odmítá přímou volbu předsedy Evropské komise

zdroj: Rada EU.

Představení konkrétních kandidátů jednotlivých stran na pozici předsedy Komise během voleb do Evropského parlamentu nepomůže Evropské unii zvýšit její důvěryhodnost. V Bruselu to prohlásil stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Zatímco evropské politické frakce před volbami do Evropského parlamentu vybírají hlavní lídry pro své kampaně, předseda Evropské rady Herman Van Rompuy pochybuje, zda taková změna pomůže Evropě vyřešit demokratický deficit.

„Neměli byste se snažit o řešení něčeho, co nepředstavuje problém. Hledání známých obličejů, které by vedly Evropskou unii, není řešením,“ řekl Van Rompuy minulý týden.

Belgický politik se v Bruselu účastnil konference, jež se věnovala budoucnosti Evropské unie. Společně s Van Rompuyem na akci debatovali bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing, bývalý španělský premiér Felipe González a bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors.

„Naše problémy nejsou institucionálního charakteru; můžeme se pohybovat v rámci existujících smluv,“ řekl.

Lisabonská smlouva, která vešla v platnost v roce 2009, s sebou přinesla několik změn. Jednou z nich je i to, že budoucí předseda Evropské komise bude vybrán „s přihlédnutím k výsledkům voleb do Evropského parlamentu“ (EurActiv 5.9.2013).

Jak bylo již zmíněno, lídři kandidátek jednotlivých frakcí by se pak také ucházeli o křeslo předsedy Evropské komise. Snaha dostat na kandidátky „známé obličeje“ je jedním ze způsobů, jak zvýšit zájem veřejnosti o nadcházející volby. Volby, které se uskuteční v květnu 2014, budou první po podpisu Lisabonské smlouvy v roce 2009 (EurActiv 23.8.2013).

Pokles zájmu o evropské volby

Tato snaha také míří na další problém unijních voleb – pokles zájmu jít volit mezi občany. Volební účast totiž nepřetržitě klesá již od prvních přímých voleb do Evropského parlamentu, které se konaly v roce 1979. V zářijovém průzkumu Evropského parlamentu 55 % Evropanů uvedlo, že by byli více motivováni jít k volbám, pokud by mohli ovlivnit výběr Evropské komise.

Van Rompuyovi se tento plán nelíbil již v loňském roce. Prohlásil, že takové zpolitizování evropských voleb by jen „dopředu znamenalo zklamání“. Van Rompuy také řekl, že plán nemá šanci na úspěch, pokud Komise nedostane více pravomocí.

„Pokud tahle snaha nepřijde ruku v ruce s podstatně většími pravomocemi pro Komisi, tak na ni zapomeňte,“ dodal.

Pozor na hlasy euroskeptickým stranám

Van Rompuy se během konference vyjádřil i k nadcházejícím květnovým volbám a varoval před nárůstem hlasů pro euroskeptické strany. Jak EurActiv nedávno informoval, například ve Francii by podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného deníkem Le Nouvel Observateur v současnosti vyhrála krajně pravicová Národní fronta vedená Marine Le Penovou.

„V Parlamentu bude vždy většina, která se bude snažit posunout Evropu vpřed, ale její situace bude obtížnější než kdy dříve,“ řekl předseda Evropské rady.

Prohlásil také, že proevropští politici by měli být odvážnější. „Už nebráníme jen výsledky Evropské unie. Pokud lidé, kteří v současné době kandidují do Parlamentu, chtějí bojovat za Evropskou unii, bude to fungovat. Pokud tomu tak není, pak se bojím výsledku,“ dodal.

„Již před posledními evropskými volbami se v kampaních objevovali různé euroskeptické snahy – nikdy ale nesplnily očekávání,“ řekla Isabell Hoffmannová z Bertelsmannovy nadace o možných následcích sílícího euroskepticismu na složení příštího Parlamentu.

„Evropský parlament bude moci pokračovat v práci, i pokud v něm bude sedět více euroskeptických poslanců,“ uvedla Janis Emanouilidisová z Evropského centra pro politiku (EPC). „Pravděpodobně v Parlamentu nevytvoří jednotnou skupinu,“ dodala.

Podle červencového průzkumu Evropské komise nevěří nejméně lidí v historii, i proto budou v kampaních před nadcházejícími volbami patrně využita protievropská témata.