V prvním kole chorvatských prezidentských voleb uspěl Ivo Josipovič

V neděli (27. prosince) probíhalo v Chorvatsku první kolo prezidentských voleb, ve kterém však nový prezident nebyl zvolen. Do druhého kola, které se bude konat v lednu příštího roku, postoupil kandidát opoziční sociální demokracie Ivo Josipovič a záhřebský primátor Milan Bandič.

Pouhý den po skončení vánočních svátků vyrazili Chorvaté k volebním urnám, aby vhozením volebního lístku do urny rozhodli o tom, kdo bude stát v čele jejich země dalších pět let. Funkční období současného prezidenta Stjepana Mesiče, který se těší v zemi velké oblibě, vyprší v únoru příštího roku. Jelikož se jedná o jeho druhé funkční období, chorvatská ústava mu zakazuje další kandidaturu. 

Ač mohli chorvatští voliči vybírat ze široké kandidátky, konkrétně z 12 kandidátů, podle závěrů Ústřední volební komise nebyl prezidentem v prvním kole voleb zvolen ani jeden z nich. Voleb se zúčastnilo 44 % ze 4,5 milionu voličů. 

Nejvíce hlasů získal kandidát opoziční sociální demokracie Ivo Josipovič (32,4 %) a jako druhý skončil záhřebský starosta Milan Bandič (14,8 %), který kandidoval jako nezávislý. Jako třetí se umístil kandidát vládnoucí konzervativní strany Andrija Hebrang (12 %) a po něm následoval předseda Chorvatské obchodní komory Nadan Vidoševič

Druhé kolo prezidentských voleb se bude konat 10. ledna příštího roku a o nejvyšší křeslo ve státě se utká Josipovič s Bandičem. 

Cílem je Evropská unie

Vedle ekonomické krize se jako hlavní volební téma prezidentských voleb stal i vstup Chorvatska do Evropské unie. 

Oba favorité, Josipovič i Bandič, voličům slíbili, že zemi do Evropské unie dovedou. Mělo by se tak stát v roce 2012, a to i přesto, že sousední země Slovinsko se v nedávné době rozhodla i nadále blokovat vstup Chorvatska do evropské sedmadvacítky (EurActiv 22.12.2009). 

Současný prezident Mesič, který volil svého nástupce v jedné z volebních místností v Záhřebu, krátce poté, co jeho lístek skončil ve volební urně, prohlásil: „Lituji, že během mého mandátu jsme nevstoupili do EU. Bude to nyní úkolem nového prezidenta a vlády.“

Strašák korupce

Prezidentští kandidáti se během své kampaně nevyhnuli ani tématu korupce, která v poslední době Chorvaty velmi znepokojuje.  

Chorvatské úřady, které nedávno zahájily vyšetřování korupce v celé řadě státem řízených společností, se mohou chlubit prvními výsledky. Podařilo se jim zatknout na tucet podezřelých úředníků.

Milan Bandič, ale i jiní kandidáti – např. Vidoševič, jsou v chorvatském tisku často spojováni právě s korupcí. Policejní vyšetřování však zatím žádnou ze spekulací o původu jejich majetku nepotvrdilo.