Úsvit: S Le Penovou v europarlamentu spolupracovat nebudeme

Marine Le Penová; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Antoine Bayet

Nové strany a hnutí vyjednávají, s kým budou v případě úspěchu v evropských volbách v europarlamentu spolupracovat. Hnutí Úsvit prý jedná z jednou z pravicových frakcí, rozhodně prý ale nepůjde o vznikající euroskeptickou skupinu okolo Marine Le Penové a Geerta Wilderse. Jasno mají i další strany.

Europoslanci se v Evropském parlamentu neshromažďují podle své národnosti, ale frakce, do které patří. Čeští sociální demokraté tak například zasedají s francouzskými socialisty, ODS zase s britskými konzervativci. Příslušnost k této euroskupině stran bývá klíčová pro to, jak europoslanci hlasují. Seznam současných frakcí si můžete projít v našem fact sheetu.

Nové strany a hnutí tak v posledních měsících jednají s eurostranami o tom, v jaké frakci po evropských volbách zasednou. Jak EurActivu v připravovaném rozhovoru potvrdila Klára Samková, lídryně pro evropské volby Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury, i její hnutí vyjednává z jednou pravicovou frakcí. Odmítla ale prozradit jakou.

Především kvůli jeho euroskeptické a silně antiimigrantské politice se nabízí otázka, jestli nebude Úsvit součástí často skloňované krajně pravicové skupiny, o jejíž založení usiluje skupina stran v čele s nizozemskou PVV Geerta Wilderse a francouzskou Front National Marine Le Penové. Úsvit vyrazil do voleb s hesly jako: „Práci našim, NE imigrantům“ a „Podpora rodinám, NE nepřizpůsobivým“.

Spolupráci s těmito politiky ale Samková popírá. „Paní Le Pen zastává nacionalismus tvrdého jádra. Ona řeší jiný problém, než my. My chceme Evropu funkční a otevřenou, ona ji v podstatě nechce. V tom si myslím možná trochu převažuje její francouzská imperialistická politika,“ řekla redakci Samková.

TOP 09 vs. KDU-ČSL

Perspektivou evropských voleb je novou stranou také TOP 09, která vznikla až po posledních eurovolbách. Ta je, stejně jako KDU-ČSL, součástí v současnosti největší evropské frakce Evropské lidové strany (EPP). Lze tedy mezi těmito partajemi v evropských otázkách najít nějaký rozdíl?

Podle lidoveckého eurolídra Pavla Svobody uvidíme rozdíly až v praxi. „TOP 09 se svým vstupem do EPP přihlásila k programu sociálně tržního hospodářství, jehož jednou výraznou oblastí je solidarita. Když byla ale TOP 09 u vlády, měli jsme spíše možnost vidět politiku pro horních 10.000, která byla asociální a nesolidární,“ uvedl a odkazuje například na druhý důchodový pilíř či snahu zrušit daň z dividend.

Podle Luďka Niedermayera, který vede kandidátku TOP 09 a STAN je hlavní rozdíl v tom, na která témata se strany zaměřují. „TOP 09 má určitě mnohem větší akcent na ekonomickou součást a na pochopení role EU pro ČR. Tam bych řekl, že jsme trochu dále. Lidovci mají svá klasická témata, ale myslím si, že zrovna my a lidovci se v konkrétním hlasování příliš lišit nebudeme,“ řekl v připravovaném rozhovoru.

ANO s liberály

Prakticky jistá se zdá spolupráce dalšího nového hnutí ANO s evropskými liberály (ALDE). O „námluvách“ s touto frakcí jsme s Pavlem Teličkou, který ANO do voleb vede, mluvili už na konci ledna.

ČSSD je součástí evropských socialistů (S&D), kteří by měli spolu s evropskými lidovci bojovat o vítězství ve volbách. KSČM tradičně zasedá v levicové skupině Evropská sjednocená levice a Severské zelená levice (EUL/NGL).

ODS po posledních volbách založila společně například s britskými konzervativci a polskou stranou Právo a spravedlnost novou frakci Evropští konzervativci a reformisté (ECR).

Volby do Evropského parlamentu se budou konat 22.-25. května. Celé rozhovory s lídry stran pro evropské volby i rozborem jejich kandidátek a programů bude EurActiv vydávat od příštího týdne.

Autor: Anna Kuznická