Úsvit představil eurokandidátku i program, chce referendum o euru a zpřísnění imigrace

Klára Samková; zdroj: www.klaranahrad.cz

Hnutí Úsvit přímé demokracie představilo program pro květnové evropské volby. Prosazuje v něm například referendum o přijetí eura, společnou obrannou politiku či zpřísnění imigrační politiky. Hnutí do voleb povede advokátka Klára Samková, dvojkou je prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek.

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury je posledním sněmovním uskupením, které představilo svojí kandidátku pro evropské volby.

od ledna je známo, že Úsvit do voleb povede advokátka Klára Samková. Dvojkou je prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, ekonom Roman Škrabánek. Další advokátku najdeme na třetím místě kandidátky, je jí předsedkyně odvolací komise Fotbalové asociace ČR Kateřina Radostová.

Průzkum PollWatch2014 odhaduje výsledek Úsvitu na 6,7 %. V takovém případě by se za toto hnutí dostal do Evropského parlamentu pouze jeden zástupce.

Program Úsvitu pro eurovolby: „Nesouhlasíme s přeměnou národních států v provincie s omezenými pravomocemi, nechceme být nevolníky EU.“

Svou kandidátku musela všechna uskupení, která se chtějí květnových voleb zúčastnit, nahlásit na ministerstvo vnitra do tohoto úterý (18. března). V eurovolbách by se mělo střetnout celkem 39 stran a hnutí. Kandidátky a programy si můžete prostudovat v našem fact sheetu.  

Reforma Unie

Ve svém bodovém programu se hnutí staví za setrvání České republiky v Evropské unii, ta by se ale podle něj měla změnit.

„Myšlenku evropské integrace České republiky nechceme ničit, ale reformovat podle vůle občanů naší země tak, aby Evropská unie byla funkčním demokratickým útvarem, který se soustředí na formování konceptů zásadních otázek, avšak bude plně respektovat lokální a regionální jedinečnost komunit, žijících v jednotlivých státech,“ uvádí se v programu.

Podle svých slov se hnutí chce zasadit o „zjednodušení byrokratických struktur EU“ nebo zpřísnění imigrační politiky. „Nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty a náboženské fanatiky,“ uvádí se v programu.

Referendum o euru

Hnutí nesouhlasí s oslabováním pravomocí České republiky. Zároveň však dodává, že se chce zasadit o společnou evropskou obrannou politiku.

Úsvit dále vystupuje proti vstupu Turecka a Ukrajiny do Evropské unie. Zasadit se chce za referendum o přijetí eura v České republice.

Hraniční tvrzení?

V programu se přitom nešetří ani silnými výrazy. „Nesouhlasíme s přeměnou národních států v provincie s omezenými pravomocemi, nechceme být nevolníky EU,“ píše se v programu. „Jsme proti omezování svobody internetu a soukromí občanů, jsme proti plošnému monitoringu a sledování občanů, které dostává charakter až elektronické šikany,“ uvádí se zde také.

Obsah některých bodů je navíc přinejmenším kontroverzní. V textu se například mluví o „diktátu EU ohledně zákazu značení českých potravin“.

Unijní instituce zakázaly používání některých názvů (například pomazánkové máslo nebo rum) pro vybrané české potraviny, protože nesplňují standardy pro tyto výrobky. Označení tak může být zavádějící a klamat spotřebitele.

Autor: Anna Kuznická