TOP 09 představila eurokandidátku, v čele je Niedermayer, Pospíšil a Polčák

Luděk Niedermayer.

TOP 09 představila svou kandidátku pro květnové volby. Stranu povede ekonom Luděk Niedermayer, dvojkou je bývalý ministr za ODS Jiří Pospíšil, trojkou je člen hnutí STAN poslanec Stanislav Polčák. Češi půjdou k urnám 23. a 24. května.

TOP 09 a Starostové představili svou kandidátku pro evropské volby. Tu povede ekonom Luděk Niedermayer. Ten byl členem bankovní rady ČNB 12 let a v letech 2000 – 2008 byl jejím viceguvernérem. V současnosti působí jako hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Dvojkou kandidátky je bývalý ministr spravedlnosti, který byl dlouhou dobu poslancem za ODS, Jiří Pospíšil. Právě ODS se v mnoha evropkých otázkách od TOP 09 zásadně lišila. Podle Pospíšila to ale problém nebude, protože jeho předmět zájmu budou justiční a legislativní témata a v těch se s TOP 09 shoduje.

„V některých oblastech mám odlišné názory, na to jsem představitele TOP 09 upozornil. Týká se to například přijetí eura, kde se domnívám, že by mělo proběhnout referendum, v tom názor neměním. Nicméně toto nejsou dominantní témata, kterým se chci věnovat,“ komentoval situaci Pospíšil.

Na dalších místech najdeme poslance za STAN Stanislava Polčáka, profesora a specialstu na oblast životního prostředí Bořivoje Šarapatku a senátora a dokumentaristu Jaromíra Štětinu.

Finanční trhy a ochrana životního prostředí

TOP 09 schválila svůj program pro eurovolby už během prosincového sněmu. Jeho obsah není nikterak překvapivý. Strana podporuje přijetí fiskálního paktu a úsporný rozpočet, staví se naopak proti dani z finančních transakcí či členství Turecka v Evropské unii.

Jako svá hlavní témata TOP 09 označuje společný bezpečný finanční trh a ochranu vkladů, přehlednou a jednoduchou evropskou legislativu, ochranu životního prostředí a ochranu lidských práv.

Jména už jsou téměř známá

Nyní, tři měsíci před evropskými volbami, už je známa většina jmen, která povedou strany do květnového volebního klání. ČSSD nominovala sociologa Jana Kellera, ANO povede bývalý eurokomisař Pavel Telička a třetí koaliční stranu KDU-ČSL bývalý ministr bez portfeje Pavel Svoboda. Jedinou ženou, která byla představena jako lídryně některé ze sněmovních stran, je advokátka Klára Samková v barvách hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

V příštích dnech a týdnech by mělo být rozhodnuto o kandidátce ODS a KSČM. Do čela občanských demokratů se pravděpodobně opět postaví první místopředseda strany Jan Zahradil. Zájem kandidovat redakci potvrdili i další europoslanci – Edvard KožušníkEvžen TošenovskýOldřich Vlasák Milan Cabrnoch.

Ústřední výbor KSČM by měl schválit kandidátní listinu pro eurovolby tuto sobotu. Zájem znovukandidovat EurActivu potvrdil současný europoslanec Jiří Maštálka, mluví se i o jeho kolegovi Jaromíru Kohlíčkovi.