Telička (ANO): Na pozici eurokomisaře se „netřesu“

Pavel Telička a Andrej Babiš; zdroj: www.anobudelip.cz

Evropským komisařem by podle lídra hnutí ANO pro evropské volby Pavla Teličky neměl být další sociální demokrat. On sám o tuto pozici neusiluje, kategoricky ji ale neodmítá. EurActiv pro Vás na pondělí připravuje rozsáhlý rozhovor s tímto bývalým eurokomisařem, to nejlepší z něj si však přečtěte už nyní.

Kdo povede hnutí ANO do nadcházejících eurovoleb, je známé už několik měsíců. Přestože ANO zatím oficiální kandidátku neschválilo, není pochyb o tom, že se do jejího čela postaví Pavel Telička, který byl v minulosti v čele týmu, jenž vyjednával vstup ČR do EU.

S Teličkovým jménem však není skloňována pouze funkce europoslance, o kterou se ve volbách bude ucházet. Je také jedním z těch, o kterých se mluví jako o možném kandidátovi na českého eurokomisaře. Tím koneckonců několik měsíců po vstupu ČR do EU v květnu 2004 už byl.

Jak řekl Telička v připravovaném rozhovoru pro EurActiv, on sám se na pozici eurokomisaře nijak „netřese“ a nejjednodušší by pro něj zřejmě bylo, pokud by vůbec nebyl osloven, a nemusel tak řešit těžké dilema spojené s rozhodováním. Před dvěma měsíci by prý tuto pozici určitě odmítl, dnes už tak kategorický ale není.

Připouští totiž, že pokud bude do evropské exekutivy zvolen někdo, kdo nebude splňovat jeho představy, bude ho to mrzet. Podle Teličky je důležité, aby byl příští komisař nejen člověk aktivní a Čechům dobře známý s vysokou odborností, ale zároveň i odolný, protože ho můžou čekat politické tlaky při výběru spolupracovníků.

„Byl bych rád, kdyby evropským komisařem už pro jednou nebyl reprezentant sociální demokracie. Naše hnutí skončilo na druhém místě, mohl by to být proto i někdo od nás, případně někdo, na kom se shodne širší spektrum politických stran. Ale to moc čeští politici neumějí,“ říká. Teličku, který zastával post komisaře mezi květnem a listopadem 2004, vystřídal na této pozici Vladimír Špidla a Štefan Füle.

Kandidátka i program v únoru

Pokud půjde vše podle plánu, měla by být kandidátka ANO schválena v první dekádě února. Telička již představil vedení svůj návrh prvních řádově šesti až sedmi jmen, ta budou nyní předmětem diskuzí uvnitř hnutí a příslušných schvalovacích procedur. Kandidáti už prý na Teličkovu nabídku kývli.

O konkrétních jménech zatím mluvit nechce. Redakci potvrdil pouze navržení Petra Ježka, bývalého vrchního ředitele unijní sekce ministerstva zahraničí, zástupce státního tajemníka pro evropské záležitosti a ředitele sekce předsedy vlády.

„Byl bych rád, kdyby evropským komisařem už pro jednou nebyl reprezentant sociální demokracie.“

Telička také společně s Ježkem pracuje na návrhu volebního programu. I ten by mohl být schválen někdy během příštího měsíce.

„Pokud ODS říká vnitřní trh a deregulace, tak my říkáme, že vnitřní trh nemůže fungovat, dokud nebude celá řada aspektů harmonizována. Zároveň ale budeme vyznávat princip subsidiarity, který má určitě své opodstatnění. U ČSSD zase postrádám skutečný zájem o ty, kteří tvoří pracovní místa a platí daně,“ vyjmenovává Telička, v čem se bude ANO odlišovat od ostatních partají.

S ALDE i z kalkulu

Jako nové hnutí ANO také přemýšlí o tom, ke které frakci Evropského parlamentu se přidá. Jedinou stranou, která jej zatím oslovila a se kterou probíhají sondážní rozhovory, jsou evropští liberálové (ALDE).

Telička přiznává, že má s předsedou frakce Guy Verhofstadtem na celou řadu otázek rozdílné názory. Mezi manifestem ALDE a první verzí programu ANO najdeme však prý i mnoho průsečíků. V porovnání s ostatními stranami má podle Teličky ANO k evropským liberálům programově nejblíže.

Věřte, nebo ne, manifest ALDE jsem si přečetl dokonce až poté, co jsem sepsal první verzi našeho programu, a překvapilo mě, v čem všem se shodneme.

Dodává ale, že za uvažováním nad spoluprací s ALDE je i jistá dávka matematického kalkulu. „Přiznám se, že je to z naší strany také určitý kalkul. Pokud zdůrazňuji, že chceme být v Evropském parlamentu aktivní a chceme něco změnit, tak ve větší frakci nebudeme mít takový vliv jako ve frakci menší,“ dodává Telička.

Češi půjdou k urnám v rámci voleb do Evropského parlamentu přesně za čtyři měsíce, tedy 23. a 24. května. Zvolí si celkem 21 europoslanců.

Na celý rozhovor s Pavlem Teličkou se můžete těšit v pondělí.

Autor: Anna Kuznická