Summit šéfa Komise nevybral, Sobotka podporu Junckera nevyloučil

Český premiér Bohuslav Sobotka při příjezdu na Evropskou radu; zdroj: Evropská rada.

Političtí lídři evropských států na včerejší (27. května) neformální večeři v Bruselu, kde diskutovali o výsledcích evropských voleb, zatím nevybrali konkrétní osobu, která v příštích pěti letech povede Evropskou komisi. Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy obdržel „pouze“ mandát k jednání. První pokus uspět získá pravděpodobně eurolídr vítězných evropských lidovců Jean-Claude Juncker.

Stálý předseda Herman Van Rompuy to předesílal dopředu a měl pravdu. Včerejší neformální večeře, na které se poprvé od voleb do Evropského parlamentu sešly evropské politické špičky, jméno nového šéfa Evropské komise, který vystřídá končícího Josého Manuela Barrosa, nepřinesla. 

Hlavy členských států a vlád „jen“ pověřili Van Rompuye, aby začal mapovat situaci a diskutoval ji jak s nově se utvářejícími politickými frakce v Evropském parlamentu, tak se zástupci členských států.

Bude to Juncker?

Jak už před zahájením vrcholného setkání novinářům sdělil český premiér Bohuslav Sobotka, šanci na „výkop“ prvního jména mají vítězní evropští lidovci. Strany sdružené v Evropské lidové straně totiž díky voličům získaly většinu mandátů v Evropském parlamentu (212 z celkových 751) a jak praví Lisabonská smlouva, při výběru předsedy Evropské komise by se k tomu mělo přihlédnout.

„Premiér Sobotka: Lidé vyjádřili ve volbách svou nespokojenost, a to tím, že buď zůstali doma, nebo tím, že volili strany, které se staví k EU velmi kriticky. To nelze ignorovat.“

První kandidátem na tento post se tak podle diplomatů stane s největší pravděpodobností eurolídr evropských lidovců Jean-Claude Juncker, a to i přesto, že evropští lidovci nejsou nad výběrem svého kandidáta jednotní.  

Proti jeho nominaci se v minulosti postavil například maďarský premiér Viktor Orbán či švédský ministerský předseda Fredrik Reinfeldt. 

Juncker má naopak vyslovenou podporu rakouského kancléře Wernera Faymana a rodného Lucemburska.

Ne automaticky a bezpodmínečně 

Na otázku EurActivu, zda se česká vláda pod Sobotkovým vedením za bývalého lucemburského ministerského předsedu a šéfa Eurogroup (států platících eurem) případně postaví, premiér Sobotka odpověděl, že vláda jej podpoří, pokud tak učiní i dostatek ostatních států. 

„Jsme připraveni být součástí kvalifikované většiny,“ řekl redakci. Dodal ovšem, že nikoliv „bezpodmínečně a automaticky“. Sobotka chce nejprve znát priority případného šéfa Komise.

„Lidé vyjádřili ve volbách svou nespokojenost, a to tím, že buď zůstali doma, nebo tím, že volili strany, které se staví k EU velmi kriticky. I přesto, že v nově zvoleném Evropském parlament mají rozhodující většinu proevropské strany, tento fakt nelze ignorovat,“  upřesnil Sobotka.

Agenda budoucí Evropské komise by tak podle jeho slov měla reflektovat skutečné problémy, které v současné době EU trápí, a měla by se soustředit na podporu hospodářského růstu a tvorbu nových pracovních míst, konkurenceschopnost evropského průmyslu a také energetickou politiku a bezpečnost. 

Premiér Bohuslav Sobotka v minulosti vyjádřil podporu coby budoucímu šéfovi Evropské komise lídru evropských socialistů Martinu Schulzovi. Ten může být favoritem na tento post v dalších pokusech, tedy poté, co by neuspěl Juncker, připustili diplomaté. 

I když o tom politické špičky na včerejším summitu údajně nehovořili, bruselští novináři v souvislosti s výběrem nového předsedy Komise spekulují i o jménech finského premiéra Jyrkiho Katainena (EPP), šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové (EPP) či dánské premiérky Helle Thorning-Schmidtové (PES).

Autor: Lucie Bednárová.